شما باید بدانید که تحمل چه میزان ریسک و نوسانات را در سرمایه‌گذاری‌هایتان دارید.اگر چه دانش مشخصی برای اندازه‌گیری میزان تحمل ریسک افراد وجود ندارد اما می‌توان به یک گفته قدیمی‌ در این مورد اشاره کرد که «اگر امکان خواب راحت از شما گرفته شود، بیش از حد معمول متحمل ریسک شده‌اید.» 

یکی‌دیگر از روش‌های شناخت شخصیت شما، علاقه‌تان به بازی کردن با اعداد و تحقیق درباره سرمایه‌گذاری‌هایتان است. بعضی از سرمایه‌گذاران برای خرید سهام هر شرکتی به داشتن اطلاعات کلی از آن شرکت اکتفا می‌کنند، ولی عده‌ای دیگر عاشق کندوکاو در صورت‌های مالی و ارقام مربوط به فروش و تولید و ریزه‌کاری‌های گزارش‌های حسابرسی هستند.

از آنچه که تا به حال گفته شد توجه دادن شما به این جمله طلایی بود که خوب یا بد بودن هر نوع سرمایه‌گذاری به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد، ولی در حقیقت تفاوت‌های افراد بسیار بیشتر از مواردی است که به آنها اشاره کرده‌ایم. بنابراین همواره در ذهن داشته باشید که افراد بازار را مثل شما نمی‌بینند، آنها از زوایای مختلفی به بازار نگاه می‌کنند، مشاوره‌ ها و راهنمایی‌ های آن مهم و مفید است اما فقط نشان دهنده تحلیل صرفا علمی‌ آنها نیست بلکه ده‌ ها عامل مختلف که فقط و فقط مربوط به خود او است در اظهار نظرهایش تاثیر دارند و شما باید نتیجه‌ گیری خودتان را بکنید.

شما می‌توانید برای شناخت میزان تحمل خودتان از احتمال وقوع نوسانات در سرمایه‌گذاری‌هایتان با مبلغ کمی‌شروع کرده و با بازار دست‌ و پنجه نرم کنید و یا با مقداری پول فرضی سرمایه‌گذاری‌های مجازی انجام دهید، مثلا با ده‌ میلیون تومان فرضی شروع کرده و اقدام به خرید و فروش سهام برای یک دوره مشخص بکنید تا در آخر دوره میزان سود و زیان شما مشخص شود. هر چند که به نظر می‌رسد چیزی بهتر از تحمل ریسک‌های یک سرمایه‌گذاری واقعی ویژگی‌های شخصیتی شما را نمایان نخواهدکرد.

جمله طلایی زیر را همیشه به‌خاطر داشته باشیم:

« موفقیت شما در امر سرمایه‌گذاری بستگی به این دارد که استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شما چه میزان با ویژگی‌های شخصیتی شما منطبق است .»

یک آقا یا خانم 75 ساله به طورحتم خیلی بیشتر از یک جوان سی ساله به حفظ اصل سرمایه‌گذاری خود اهمیت خواهد داد. چرا که آنها به اصل سرمایه‌گذاری خود برای دریافت عایدی‌های مستمر ماهانه یا سالانه، برای گذران زندگی نیاز دارند و نه علاقه‌ای برای سوداگری دارند و نه فرصتی برای آرزوهای دور و دراز و در طرف دیگر قضیه آرزوها و رویاهای یک فرد جوان امکان تحققی با حقوق ماهانه وی ندارد و روحیه او برای پذیرش خطر و ریسک بسیار بالا است و ریسک نکردن برای او در سنین جوانی همانند مرگ تدریجی است. یا به اهداف خود می‌رسد و یا اگر نرسد فرصت جبران مافات دارد و می‌تواند از صفر شروع کند. 

گفتنی است که وضعیت مالی افراد نیز در تعیین اهداف و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری‌های آنها بسیار تاثیرگذار است. بدیهی است که هدف سرمایه‌گذاری یک فرد میلیاردر با اهداف سرمایه‌گذاری یک زوج جوان که به تازگی ازدواج کرده‌اند، متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال یک فرد میلیاردر می‌تواند روی یک سرمایه‌گذاری خوب سال‌ها منتظر بماند و یا مبلغ صدهزار دلار را روی یک سهام که امکان بازدهی عالی برای آن متصور است، ولی پر خطر نیز است، سرمایه‌گذاری کند و در مقایسه با وضعیت مالی او صدهزار دلار مبلغ ناچیزی است. ولی یک زوج جوانی که در حال برنامه‌ریزی برای خرید اقساطی خانه‌ای برای سکونت هستند، نمی‌توانند در معاملات پرریسک وارد شده و اندک دارایی خود را در معرض ریسک قرار دهند.

با وجود بازدهی‌هایی آن چنانی که عملیات سفته‌ بازی و معاملات سهام پرریسک می‌توانند داشته باشند، وارد شدن در این بازارها مناسب حال کسانی که از وضعیت مالی ضعیفی برخوردار هستند نمی‌باشد. بر طبق یک قانون کلی، هر چه افق سرمایه‌گذاری شما محدودتر باشد باید بیشتر محافظه کار باشید.
برای نمونه دامنه سرمایه‌گذاری برای فرد جوانی که در سن 20سالگی قرار دارد و می‌خواهد برای دوران پیری خود اندوخته‌ای داشته باشد، بسیار گسترده تر از فردی است که در سن 60 سالگی است. محمد خان زاده

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()