این رقم انقدر زیاد است که شاید باورش برایتان سخت باشد اما باور کردنیست . در بودجه سال 1393 درآمد دولت ناشی از حقوق ورودی خودرو بیش از 1000 میلیارد تومان پیش بینی شده است . البته رقم دقیق آن در لایحه بودجه 1164 میلیارد تومان برآورد شده است . این درآمد گمرکی بالا نشاندهنده میزان بالای گرایش به واردات خودرو و استفاده از خودروی خارجی لوکس در بین مردم می باشد البته ذکر مردم شاید صحیح نباشد و بهتر است بگوییم اقلیت خاصی با درآمدهای بسیار بالا .
از این درآمد بالا چه بخشی به توسعه خودرو سازی داخلی و نوآوری در این بخش اختصاص خواهد یافت . معضلی که در سازمانهای ایرانی بسیار مشهود است همین نوآوری و ایجاد محصولات جدید می باشد . اگر روزی خودرو ساز داخلی خودرویی با کیفیت ، ایمنی ، سرعت و ظاهر فوق العاده شیک بسازد آیا بازهم این گرایش وجود خواهد داشت . بسیاری سوالات دیگر ناشی از این رقم درآمدی توجه ما را به خود جلب کرد که امیدواریم این سوالات چالش برانگیز موجبات توجه به خلاقیت ، نوآوری و ارزش گذاری برای محصولات جدید شود .
طبق آمار ارائه شده از سوی گمرک در هشت ماهه سال جاری رشد 32 درصدی در تعداد خودوری وارداتی و رشد 21 درصدی در ارزش خودروهای وارداتی را شاهد بوده ایم .
قابل ذکر است که تعرفه واردات خودرو به کشور 45 درصد می باشد . اگر بخشی از این درآمد برای خروج خودروهای آلاینده و قدیمی صرف شود و تکنولوژیهای جدید به کشور وارد شود چه نقشی در میزان اشتغال و کسب و کار کشور خواهد داشت .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 آذر 1392    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: اخبار و گزارشات ویژه کارآفرینان،     | نظرات()