"/> "/> آفرینش پویا - مطالب خرداد 1391

فناوری هایی جهت دوركاری

همکاری از راه دور یکی از بخشهای دورکاری است که با زیرساختهای مناسب امکان تشکیل ویدئو کنفرانسهای حرفه ای و جلسات کاری را از دورترین نقاط فراهم می کند و اجازه می دهد که سطح بهره وری نیروهای انسانی افزایش یابد. فناوری اطلاعات در هزاره سوم نقش بسیار تاثیرگذاری بر روی شیوه کار و تجارت افراد برجای گذاشته است. به گونه ای که امروزه بسیاری از کارمندان و مدیران موسسات و سازمانهای خصوصی و دولتی به وفور از اصطلاحاتی چون حضور از راه دور ، همکاری از راه دور و دورکاری استفاده می کنند.هر سه این اصطلاحات انجام مشاغل حرفه ای از محیطی خارج از اداره را امکانپذیر می کنند، اما برای تحقق عملی این امکانات نیاز به زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری گسترده ای در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.در این راستا در چند سال اخیر و با توسعه فرهنگ استفاده از ICT در پیشبرد اهداف شغلی، نه تنها توسعه دهندگان اینترنت در جهت ارتقای پهنای باند و افزایش سرعت اینترنت گام برداشته اند بلکه تولیدکنندگان نرم افزار نیز شروع به عرضه نرم افزارها و راه حلهایی کرده اند که می توانند ارتباطات از راه دور برای انجام مشاغل اداری را امکانپذیر کنند.

حضور از راه دور (Telepresence)
حضور از راه دور اصطلاحی است که در عرصه علمی انجام عملکردهای گسترده ای را از راه دور و از طریق یک تداخل رایانه ای، شبکه ماهواره ای و سیستمهای از راه دور امکانپذیر می کند و به کاربر اجازه می دهد که از راه دور در محل دیگری حضور داشته باشد. در این راستا، شرکت Anybots در "سیلیکون ولی" روباتی به نام "کیو- بی" را توسعه داده است که به مدیران اجازه می دهد حتی زمانی که صدها کیلومتر از محل کار خود دور هستند به طور فیزیکی در اداره حضور داشته باشند و به راحتی از طریق صفحه کلید رایانه خود امورات کاری خود را کنترل کنند. "کیو- بی" می تواند از طریق یک تداخل اینترنتی کنترل شود. این روبات از طریق چشمان خود که در حقیقت وب کم هستند می تواند از اداره، کارمندان و اعضای جلسات فیلمبرداری کند و این تصاویر را به صورت زنده و همزمان به رایانه ای که از طریق "وای- فای" به اینترنت متصل می شود ارسال و از طریق آن کنترلهای از راه دور ارباب خود را دریافت کند.این روبات مجهز به سیستمی از حسگرهای لیزری است که از برخورد آن با افراد و اجسام جلوگیری می کنند. "کیو- بی" دارای سه میکروفن و یک بلندگو است که به کمک آنها می تواند صدای کسی که آن را از طریق اینترنت کنترل می کند در محیط پخش کرده و صدای افراد حاضر را برای وی ارسال کند.طول این روبات حداکثر به 175 سانتیمتر می رسد و وزن آن حدود 16 کیلوگرم است. موتور این روبات از طریق دو باتری قابل شارژ که 10 ساعت عمل می کنند تغذیه می شود.

همکاری از راه دور (Telecollaboration)
همکاری از راه دور شیوه ای است که به کارمندان و مدیران اجازه می دهد که از فواصل دور در جلسات کاری شرکت کنند و در جهت توسعه کارها به صورت حضور از راه دور با یکدیگر تشریک مساعی کنند.به منظور بهبود کیفیت همکاری از راه دور، شرکت"میتل"، ارائه دهنده پیشگام در عرصه نرم افزارهای ویژه ارتباطات ویژه، نسخه جدیدی از نرم افزارهای خود را به نام Mitel Telecollaboration عرضه کرد.این نرم افزار که ویژه "همکاری از راه دور" و یا نوعی "دورکاری" است به کارمندان و مشتریان شرکتها اجازه می دهد که از فاصله صدها و هزاران کیلومتری با یکدیگر ارتباط بگیرند و به صورت "حضور از راه دور" مدارک و یا هر نوع اطلاعات مربوط به کار را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کاربرانی که از این نرم افزار "همکاری از راه دور" بهره می گیرند می توانند با کیفیت بسیار بالای صدا و تصویر را دریافت کنند.این نرم افزار یک گام مهم رو به جلو در دنیای اجلاسهای کاری است. شرکتهای بسیاری که از این نرم افزار استفاده می کنند معتقدند که این راه حل می تواند تاحد چشمگیری تاخیر در فرایند تصمیم گیریهای حرفه ای را کاهش دهد و حل مسائل در شرکتها را بهبود بخشد. همچنین این نرم افزار در سفرهای کاری یک راه حل مناسب برای متصل بودن به کارمندان در سفر است. Mitel Telecollaboration به شرکتها کمک می کند که بهره وری از کارمندانی را که اغلب از نظر جغرافیایی دور از شرکت هستند افزایش دهد.
Mitel Telecollaboration با کمک یک مانیتور با وضوح تصویر بالا (1080 در 1920 پیکسل) و بسته های صدا بر روی اینترنت (Voip) می تواند شرایط مطلوبی را برای ملاقاتهای از راه دور ارائه کند به طوریکه شرکت کنندگان در این ویدیوکنفرانسها می توانند یکدیگر را در ابعاد واقعی مشاهده کنند و همزمان پرونده ها و مدارک خود را به اشتراک بگذارند و اصلاح کنند.

علاوه بر عملکردهای همکاری و اشتراک گذاری مدارک، یکی از مهمترین نقاط قوت راه حل Mitel Telecollaboration این است که این نرم افزار نیاز به پهنای باند بسیار بالایی ندارد به طوریکه با در اختیار داشتن یک اینترنت با پهنای باند 2 مگابیت می توان تصاویر با وضوح تصویر بالا را بر روی این نرم افزار دریافت کرد. (هرچند در ایران بالاترین سرعت اینترنت تنها 512 کیلوبیت بر ثانیه است). به این ترتیب شرکتها می توانند هزینه های زیرساختی خود را با استفاده از این راه حل کاهش دهند.
یک شرکت دیگر به نام Magor Communications نیز در ماههای اخیر نسل سوم خط محصولات خود را با نام TeleCollaboration HD WorkPlace (همکاری از راه دور در محیط کاری با وضوح تصویر بالا) ارائه کرد. این راه حل "همکاری از راه دور" یک تشریک مساعی بصری به صورت حضور از راه دور است که با استفاده از یک "مولتی نمایشگر"، "سیستم حضور از راه دور اشتراک گذاری تصاویر با وضوح بالا" و یک "سکوی همکاری داده ها" از طریق اتصال به اینترنت می تواند یک شبکه تصویری خصوصی بسیار ایمن را برای شرکتها ایجاد کند. این سیستم همکاری از راه دور تنها از طریق یک مرورگر و بر روی اینترنت عمل می کند.

دورکاری (Telework)
"دورکاری" روشی برای کار کردن به روشی مستقل از محیط جغرافیایی اداره یا شرکت است. با استفاده از ابزارها و تجهیزات انفورماتیکی، مخابراتی و متدهای انعطاف پذیرسازی که از سوی سازمان مربوطه ارائه می شود می توان در این شیوه کار کردن تسهیل ایجاد کرد. "دورکاری"، مفهومی است که به شدت با تکامل فناوریهای انفورماتیکی و توسعه شبکه های اینترنت و اینترانت گره خورده است.دورکاری، تکنیکی برای کارکردن در محیطی خارج از اداره است. این شیوه به شاغل اجازه می دهد که کار را در محیطهای مختلف در حرکت و یا در خانه به صورت آزادانه انجام دهد و در نتیجه به افراد اجازه می دهد که در کجا و چگونه کار کنند.دورکاری انواع مختلفی دارد که شامل دورکاری از خانه، دورکاری از مرکز ماهواره ای، دورکاری از مرکز راه دور و دورکاری موبایل می شوند.ابزارهایی به طور عادی برای دورکاری استفاده می شوند شامل پست الکترونیک (ایمیل)، چت، اتصال مستقیم به شبکه های شرکتی، VOIP (تلفن از راه اینترنت از طریق سرویس اسکایپ) و سرویسهای ویدیوکنفرانس می شوند. پدیده دورکاری مواردی از قبیل ساختار فناوری، فرهنگ کار، شرایط بازار، گسترش ICT (فناوری ارتباطات و اطلاعات)، فرهنگ نوآوری، سیاستهای دولتی و الگوهای آموزشی را تحت تاثیر قرار می دهد.از دیدگاه تقسیم بندی می توان گفت که "دورکاری" زیرمجموعه "حضور از راه دور" و "همکاری از راه دور" زیرمجموعه "دورکاری" است.
مهر-هدی عربشاهی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 31 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی،     | نظرات()

طرح تجاری خود را از شكست ایمن و مصون نماییم

برای انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی، برنامه ریزی دقیق و مدون از اصل های ضروری و لازم است. به همین دلیل زمانی که قصد دارید تا کسب و کار جدیدی را آغاز کنید به یک «طرح كسب و كار » قابل اطمینان و جامع نیازمند هستید.

 بدون توجه به این مساله که کسب و کار شما در چه زمینه ایست، برخورداری از طرح تجاری برای دستیابی به اهداف و کسب موفقیت حیاتی است. به زبان ساده یک کسب و کار بدون برنامه ریزی نمی تواند توفیقی پیدا کند. این طرح و نقشه راه باید شامل تمامی اطلاعات ضروری و مورد نیاز مثل: بودجه بندی، اطلاعات بازار و بسیاری موارد دیگر باشد. اما این احتمال نیز وجود دارد که یک طرح تجاری آن چنان که باید خوب عمل نکند و با شکست مواجه بشود. این مساله معمولا هنگامی اتفاق می افتد که طرح مذکور به درستی مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته باشد و یا اصلا با ماهیت فعالیت تجاری و اقتصادی مورد نظر همخوانی نداشته است. علاوه بر اینها عوامل دیگری هم هستند که می توانند موجب شکست یک طرح تجاری شوند. برآورد بیش از اندازه یکی از عواملی است که می تواند یک طرح تجاری را با شکست مواجه سازد. در مراحل تعیین و برنامه ریزی یک طرح تجاری، فرد نیازمند برآورد و پیش بینی برخی مسائل است اما این به معنای آن نمی باشد که همه چیز را در بالا ترین سطح مورد ارزیابی قرار دهیم. طی این مراحل باید تا حد ممکن واقع نگر بود و از خوش بینی بیش از حد پرهیز کرد. زیرا تخمین و ارزیابی های سطح بالا به شدت می تواند یک فعالیت تجاری را در معرض خطر قرار دهد.

از سوی دیگر در رابطه با میزان بودجه و اینکه تا چه زمانی می تواند نیازهای فعالیت تجاری را تامین کند و اینکه چگونه می توان در کمترین زمان ممکن بیشترین سود را کسب کرد، نباید پیش بینی خاصی صورت بگیرد.  همچنین در شروع و طی فعالیت نباید بیش از اندازه هزینه کرد.  در فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری همواره باید جانب احتیاط را رعایت کرد و در مدت زمانی کوتاه جنبه های مختلف آن را ارتقا نداد. خطر در بازارهای سرمایه همواره وجود داشته و این مسائل باید در طرح تجاری مورد توجه قرار بگیرند.

عامل دیگری که می تواند در شکست طرح تجاری موثر باشد به مکان و دفتر کار اصلی افراد باز می گردد. این مساله عاملی مهم در کسب موفقیت و توسعه فعالیت های تجاری محسوب می شود. در صورتی که در مکانی کم رفت و آمد و پرت قرار داشته باشید مسلماً مشتری های بالقوه کمتری را جذب خواهید کرد زیرا بسیاری از آن ها از حضور شما مطلع نخواهند شد. از این رو مکانی خوب و در دسترس همگان باید در یک طرح تجاری مورد توجه قرار بگیرد.

بودجه کم و دانش ناکافی در رابطه با بازار نیز می تواند موجب شکست کسب و کار شما شود. اگر از پول و سرمایه کافی برخوردار نباشید، نمی توانید به درستی فعالیت تجاری خود را اداره کرده و در نتیجه طرحتان با شکست مواجه خواهد شد. اگر می خواهید که از تجارت خود درآمد کافی و سود خوبی را به دست بیاورید باید نسبت به داشتن بودجه و سرمایه لازم برای این کار اطمینان حاصل نمایید. البته نگران نباشید. چون رقبای شما نیز همین مشکلات را نیز دارند. هر چه وارد شدن به یک کسب و کار سخت تر باشد رقابت در آن کمتر است. شما می توانید با بالا بردن دانش خود و یا استفاده از مشاورین حرفه ای و همچنین ارائه طرح کسب و کار خود به بانک جهت اخذ وام، به مزیت نسبی در برابر سایر افراد علاقه مند به حوزه مرد نظر شما دست بیابید.

علاوه بر این دانش کم، عدم داشتن اطلاعات کافی در رابطه با بازار نیز می تواند به شکست طرح تجاری منجر شود. در صورتی که این طرح با نیازهای واقعی فعالیت تجاری شما همخوانی نداشته باشد و از شرایط واقعی بازار و رقابتی که در آن جریان دارد، آگاه نباشید مسلما موفقیت چندانی به دست نمی آورید. این به معنای آن است که در صورت افزایش رقابت میان شرکت های مختلف، دیگر قادر به ادامه فعالیت های خود نخواهید بود.  بخش «مطالعه بازار» یکی از اساسی ترین قسمتهای هر طرح توجیهی است. این فصل قسمت عمده ای از اطلاعات مورد استفاده در بخش مالی طرح کسب و کار را فراهم می کند.

پس اگر می خواهید تا کسب و کار موفقی را تجربه کرده و به هر آن چه که مد نظر دارید دست یابید، بایستی نسبت به مواردی که شامل طرح تجاریتان می شود نهایت دقت را داشته باشید و حتما برای تدوین طرح کسب و کار خود از یک مشاور خبره کمک بگیرید. 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

چرا مدیران به مشاوره حرفه ای اعتقاد ندارند ؟ چرا اشتباه می كنند ؟

در بین کسب و کار های کوچک و متوسط و حتی گاهی بزرگ ، بسیارند مدیرانی که از اهمیت و تاثیرگذاری استفاده از مشاوران کسب و کار بی اطلاعند. در اینجا به برخی از دلایل این مدیران می پردازیم و قصد داریم آنها را نقد کنیم .

دلایل مدیران كه چرا به مشاور نیاز ندارند :

1- اوضاع کاری در حال حاضر خوب است و ما نیازی به مشاوره و کمک دیگران نداریم.

2- ما کار خود را بلدیم پس چه نیازی به مشاوره داریم ؟

3- مشاوران تنها حرفهای خوبی می زنند. اما در عمل برای ما کاری نمی کنند .

4- کار ما عملیست، چه نیازی به یک مُشت حرف های تئوری بدون پشتوانه اجرایی داریم.

5- مشاوران دستمزد زیادی به نسبت کاری که انجام می دهند می خواهند. ما توان پرداخت همچین پولهایی را نداریم.

دلایلی برای قانع كردن مدیران در اینكه اشتباه می كنند و نیاز به مشاوره دارند .

1- در ابتدا باید این نکته را یاد آور شد که تمام کسانی که در حال حاضر در کسب و کار خود دچار مشکل و عارضه هستد به احتمال زیاد زمانی به مانند امروزِ شما، هیچ مشکلی نداشته اند و بنگاه اقتصادی آنها در رونق بوده است. اما به مرور زمان اوضاع بد و بدتر شده است ، بدون این که آنها متوجه این مسئله باشند. عموماً این مدیران از گذشته های پر رونق به عنوان دوران طلایی یاد می کنند و همیشه آرزوی بازگشت به آن زمان را دارند. غافل از اینکه با توجه به سرعت روزافزونِ پیشرفت اطلاعات و تکنولوژی ، بالا رفتن دقت و سطح توقع مشتریان و وجود بازار رقابت کامل دیگر بدون تکیه بر علم روز دنیا و استفاده از تکنیک های بالا بردن بهره وری و ... نمی توان در دریای پر تلاطم تجارت و صنعت امروز جان سالم به در برد. به عبارت دیگر آن «دوران طلایی» هیچ وقت باز نخواهد گشت. به علاوه  باید توجه کرد که در زمانی که اوضاع یک شرکت، بد شد و به سمت بحران پیش رفت، یک مشاور هر چه قدر هم زبر دست و توانا باشد کمک چندانی نمی تواند برای رونق کسب و کار و یا حتی جلوگیری از وخیم‌تر شدن اوضاع کند

2- پیدا کردن بعضی مشکلات شرکت شما قطعاً نیاز به دانایی و تخصص خاصی فراتر از روال عادی و روتین کسب و کار شما دارد. شما ممکن است در زمینه تولید یک کالای خاص به زیر و بم کار آشنا باشید، اما آگاهی در مورد روش های بهینه سازی، كنترل كیفیت ، كنترل پروژه ، بازاریابی و یا برنامه ریزی تولید مسائلی هستند که دانش آن در اختیار مختصصان و دانش آموختگان در این زمینه ها می باشد. حتی اگر شما در داخل شرکت دارای نیروهای متخصص در زمینه های فوق باشید ، نگاه آنها  به درون شرکت ممکن است درگیر تعصبات و نزدیک بینی های ناشی از کار اجرایی باشد و لذا نمی تواند به اندازه یک مشاور متخصص برای شرکت شما مفید واقع شود. همچنین جدا از تشخیص مشکلات بالفعل و بالقوه و پیدا کردن راه حل برای آنها اجرای این راه حل ها فرایندی پیچیده و زمانبر است که معمولا مدیران اجرایی شرکت به دلیل فشار کارهای روزانه فرصت انجام آن را نمی یابند  و معمولا پرونده بهبود و رفع نقایص به بایگانی سپرده می شود.

 3این به شما و نوع فعالیتتان بستگی دارد که نظرات و ایده های مشاوران را خودتان عملیاتی کنید و یا در اجرا نیز از آنها کمک بگیرید. اگر چه در بعضی از کسب و کارها اجرای طرح های بهبود تنها به وسیله مدیران اجرایی داخلی امکان پذیر است. اما در بیشتر موارد بهتر است که از مشاوران در مرحله اجرا نیز کمک گرفته شوند. با توجه به اینکه آنها به دلیل تکرار پروژه بهبود در موارد مشابه و آشنایی با نحوه اجرای آن و همچنین نگاه از بیرون به شرکت، مجریان و یا مشاوران اجرایی خوبی نیز هستند قاعدتاً خواهند توانست منشا اثر و تحول در شرکت باشند.

4 - باید بگوییم که این ایراد تا حدودی منطقی به نظر می رسد. اما این موضوع بیشتر به آن خاطر است که تعداد زیادی از فارغ التحصیل رشته های مدیریت و مهندسی صنایع، بدون داشتن سابقه و تجربه کار اجرایی و در حالی که با فضای  صنعت در ایران آشنایی کافی ندارند وارد کار مشاوره می شوند و حاصل نظرات آنها – اگرچه به احتمال زیاد دارای پایه علمی قوی و درستی است- چون در عمل قابلیت اجرا ندارد موجب ایجاد بدبینی در مدیران شده است. برای رفع این مشکل توجه به چند نکته ضروری به نظر می رسد. اولا سعی کنید خدمات مشاوره را از شرکت ها دریافت کنید و نه افراد. ثانیا مطمئن شوید شرکت مشاوره مورد نظر قبلاً در پروژه های مشابه فعالیت کرده باشد. برای اطمینان، از مشاور رضایتنامه عملکرد آنها را بخواهید و در صورت احساس نیاز با بعضی از کارفرمایان قبلی تماس بگیرید. به علاوه بدون بستن قرارداد وارد عمل نشوید و در قرارداد مسائلی همچون مدت زمان اجرا پروژه، شرح دقیق کار، نحوه انجام و خروجی را ذکر کنید.

5- حق با شماست! ممکن است هزینه پرداختی به یک مشاور خوب بالا باشد. اما این هزینه در برابر پولهایی که به دلیل عدم بهره وری در شرکت شما هدر می رود و یا درآمدهایی که از دست می دهید واقعاً ناچیز است. در حقیقت استفاده از یک مشاور با سابقه و توانا نوعی سرمایه گذاریست نه هزینه.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

مقاله : نقش شبكه‌های اجتماعی در تشخیص فرصت‌های كارآفرینی

چكیده :

اهمیت شبكه‌های اجتماعی هر روز بیش‌تر به‌عنوان یك عنصر كلیدی در فعالیت‌های كارآفرینی آشكار می‌شود، آن‌ها پایه‌ای برای انسجام اجتماعی به‌وجود می‌آورند و تبادل منابع و اطلاعات را آسان می‌كنند. هدف اصلی در این تحقیق شناسایی نقش شبكه‌های اجتماعی كارآفرینان در تشخیص فرصت كارآفرینی است. به این منظور شبكه‌ی اجتماعی با چهار بُعد شامل: ساختار روابط اجتماعی، منابع اجتماعی اطلاعات، محتوای روابط اجتماعی و شیوه‌های انتقال اطلاعات به‌عنوان متغیرهای مستقل و متغیر تشخیص فرصت با دو بُعد شامل: تعداد و تنوع فرصت‌ها به‌عنوان متغیر وابسته بررسی شده‌اند. در این تحقیق نقش متغیر‌های بیان شده بر تشخیص فرصت كارآفرینی در بین 101  نفر از 134 نفر از كارآفرینان مستقر در پارك‌ های علم و فناوری شهر تهران با روش پیمایشی آزمون شد. نتایج تحقیق نشان می‌دهد شبكه‌ی اجتماعی كارآفرینان با تشخیص فرصت‌ها رابطه‌ی مثبت دارد و از بین ابعاد شبكه‌ی اجتماعی، محتوای روابط اجتماعی بیش‌ترین اثرگذاری را بر تشخیص فرصت كارآفرینی دارد .

قنبر محمدی الیاسی ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران

ندا ركنی ، كارشناسی ارشد مدیریت كارآفرینی دانشگاه تهران

سید كمیل طیبی ، دانشیار دانشكده اقتصاد دانشگاه اصفهان

جهت دانلود متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : ارزیابی فضای كارآفرینی در گردشگری روستایی (مطالعه موردی: منطقه اورامان)

چكیده :

گردشگری و كارآفرینی از جمله موضوعات نوپا در نوشتارهای علمی جهان محسوب می شوند. بدون شك تلفیق مناسب و دقیق گردشگری و كارآفرینی می تواند ضمن پاسخگویی به نیازهای روستاییان، متضمن گردشی ایمن و مطلوب برای گردشگران باشد. نكته اساسی در تحقق و فعالیت كارآفرینانه در سطح اجتماع، فراهم بودن زمینه ها در جامعه، یا در واقع چیزی است كه امروزه از آن با عنوان «فضای كارآفرینی» یاد می شود. این مطالعه با هدف ارزیابی فضای كارآفرینی در زمینه گردشگری روستایی انجام شد. منطقه مورد مطالعه بخش اورامان شهرستان سروآباد در استان كردستان است. به منظور جمع آوری اطلاعات مورد نیاز، پرسشنامه ای طراحی شد كه روایی آن با دیدگاه صاحبنظران، و پایایی آن نیز با انجام مطالعه پیشاهنگ در استان ایلام مورد تایید قرار گرفت. جامعه آماری تحقیق را تمامی 198 نفر دست اندركاران فعالیت های گردشگری در سطح منطقه تشكیل دادند، كه با استفاده از فرمول كوكران، از آن میان 134 نفر به شیوه تصادفی انتخاب شدند. نتایج نشان داد كه بیشترین سطح مشاركت گردشگری را در منطقه، افراد دارای تحصیلات دانشگاهی داشته اند. یافته ها حاكی از آن بود كه عواملی چون علاقه مندی به تاسیس بنگاه های اقتصادی مرتبط با گردشگری، تاسیس و گسترش شبكه های تولیدی محلی بین صاحبان كسب و كار، و وجود امنیت مناسب در سطح منطقه برای كارآفرینان و گردشگران از دیدگاه مردم محلی، در قیاس با دیگر عوامل مرتبط با فضای كارآفرینی، جایگاه و اهمیت بالاتری دارند.

فضیله خانی ، دانشیار دانشكده جغرافیا  دانشگاه تهران 

منصور غنیان ، استادیار دانشگاه كشاورزی رامین خوزستان

لیلا بقایی ، كارشناسی ارشد توسعه روستایی از دانشگاه كشاورزی رامین خوزستان

برای دانلود متن كامل مقاله كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ جمعه 26 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

كارآفرینی كه در خارج هم كسب و كار راه انداخت

رحیم ایروانی ، موسس و بنیانگذار گروه کارخانجات ملی بود. وی در یکی از سال های دهه ۳۰  به چکسلواکی سفر کرد که حاصل این سفر آوردن دو کارشناس و یک دستگاه اتوکلاف به ایران بود. تولید این نوع کفش در مقایسه با نمونه خارجی ۱۰تومانی اش ۳ یا ۴ تومان هزینه داشت

وی بعدها زمینی در مهرآباد خرید. وسعت این زمین ۷۰۰ متر بود که ۴۰۰ متر بنای ساختمانی داشت. ایروانی کارش را تنها با۳۵ نفر کارگر آغاز کرد. ایروانی بعد از آغاز به کار کارخانه ، با خرید ماشین دوخت از پارچه های ایرانی استفاده کرد و کارخانه ای به نام ولکو نیز حاضربه سرمایه گذاری و آوردن فناوری به ایران شد

این کارخانه در ابتدا ۱۵۰ زوج محصول داشت. کارخانه، کفش ملی نام گرفت که ملی شدن نفت را در ذهن مردم و مشتریان تداعی می کرد. رحیم ایروانی با خرید تعداد زیادی از خانه های مهرآباد کارخانه خود را گسترش داد. او در یکی از زمین هایی که خریده بود مسجدی را نیز احداث کرد. تا سال ۱۳۳۷ در ایران کفش های چرمی تولید نمی شد اما بعد از این سال ، به دنبال تاسیس کارخانه های چرم ، تولید کفش چرم نیز در کفش ملی آغاز شد .

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی کارآفرینان ایرانی،     | نظرات()

چارلی سرآشپز گوگل ( محیط ایده آل و دلچسب یك شركت كارآفرین )

زمانی که سر آشپز معروف گوگل، معروف به شف چارلی، در سال ۱۹۹۹ در گوگل استخدام شد کارمند شماره ۴۰ بود و تنها برای کمتر از ۵۰ نفر در گوگل غذا می پخت اما در ماه می ۲۰۰۵ که گوگل را بمنظور تاسیس تعدادی رستوران زنجیره ای ارگانیک و با سرمایه و کمک مالی میلیون دلاری سایر کارمندان گوگل ترک می کرد برای بیش از ۱۵۰۰ نفر غذا سرو می کرد.

تا زمانی که در گوگل بود رابطه نزدیکی با کشاورزان و دامداران منطقه بهم زد و همواره بهترین و سالمترین و تازه ترین ها را از آنها می خواست، جالب است:

تمام گاوها باید فقط علف بخورند تا گوشتشان کم چربی باشد، تمام خوک‌ها باید عاری از نیترات باشند چراکه نیترات باعث سرطان می شود، و تمام ماهی ها (ماهی برای رشد و بهبود کارکرد مغز انسان بسیار موثر و مفید است) را باید با قلاب و در حالت وحشی ( و نه با تور و گروهی ) صید کنند تا مزه ی بهتری داشته باشد.

این اواخر ۵ کمک آشپز و ۴۰ آشپز زیردستش بودند و خودش بیشتر اوقاتش را در دفترش و یا در میتینگ‌ها و جلسات اداری صرف می کرد.

اوایل که به گوگل آمده بود همه کارها از پختن نان تا تهیه منوها را به تنهایی انجام می داد و حالا دلش برای آنروزها تنگ شده بود. روزنامه های مهم از جمله نیویورک تایمز و اکونومیست و صدها سایت و وبلاگ، چارلی را می شناسند و با او گفتگو کرده اند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 25 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی كارآفرینان خارجی،     | نظرات()

هنری فورد كارآفرینی مخترع و تلاشگر

داستان پرفراز و نشیب فورد

داستان زندگی هنری فورد (موسس کارخانه فورد) داستان یک مدیر اعجوبه یا موفقیت یک شبه نیست. هنری در یک مزرعه بزرگ شد و می توانست به راحتی کشاورز باقی بماند اما چیزی قوی تر تخیلات فورد را به پرواز در می آورد؛ مکانیک، ماشین آلات، درک آنکه هر چیز چگونه کار می کند و چه پتانسیل هایی برای بهبود آن وجود دارد. در جوانی اجزای هر چیزی را که به دستش می رسید، از هم باز می کرد و به سرعت در بین همسایگان به تعمیر ساعت معروف شد.

وی در سال ۱۸۹۶، Quadncycle را اختراع کرد که اولین گاری بدون اسب بود. البته این اختراع از خودروهای امروزی و حتی از خودرویی که سال ها بعد خود وی آن را ساخت، بسیار فاصله داشت؛ اما به هر حال نقطه آغازی برای فورد بود. تا قبل از ساخت Quadncycle، تمام سر هم بندی های فورد جنبه تجربی و تئوریک داشتف مثل موتور گازی که وی در سال ۱۹۸۰ روی میز آشپزخانه ساخت و هیچ برقی یا قدرتی ایجاد نمی کرد. اختراع Quadncycle توانایی فورد را در حرفه خود نشان داد.

رویایی که تبدیل به یک كسب و كار عظیم شد

کارخانه موتورسازی فورد در سال ۱۹۰۳ وارد دنیای تجارت شد. هنگامی که هنری فورد و ۱۱ شریک وی اساسنامه شرکت را امضا کردند با سرمایه ای به مبلغ ۲۸ هزار دلار کارخانه ای که بعدها به یکی از بزرگترین کارخانه های دنیا تبدیل شد، دیده به جهان گشود. مانند همه سرمایه گذاری های بزرگ، آغاز به کار کارخانخ فورد نیز با فراز و نشیب هایی همراه بود. چند ماه بعد، اولین موتور فورد، مدل A، در دترویت فروخته شد. اولین ثبت ارسال محموله مربوط به تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۰۳ (تقریباً یک ماه پس از راه اندازی کارخانه) و برای یک پزشک اهل دترویت بود. با اولین فروش کارخانه، بارقه های امید در دل کارخانه جوان فورد زده شد.

در آن زمان، کارخانه فورد جز ۱۵ کارخانه خودروسازی در میشیگان و ۸۸ خودروساز آمریکا محسوب می شد. اما بعد از چند ماه و سوددهی کارخانه، مشخص شد که دیدگاه های هنری فورد در صنعت خودروسازی کاربردی است و جواب خواهد داد و چه خوب هم جواب داد.

در پنج سال اول پس از راه اندازی کارخانه موتورسازی فورد، هنری ابتدا به عنوان مدیر ارشد و سپس به عنوان رییس کارخانه، بازاری را توسعه داد که نطفه آن در کارگاه واگن سازی وی بسته شده بود. اصرار فورد بر تولید انبوه خودروهای برتر در کارخانه، باعث بروز اختلافاتی بین و سرمایه گذاران شرکت شد. بعد از مدتی فورد سهان خود را ۵/۵۸ درصد افزایش داد و در سال ۱۹۰۶ جایگزین اولین رییس کارخانه، جان اس گری بانکدار اهل دترویت، شد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی كارآفرینان خارجی،     | نظرات()

موسس پاناسونیك الهام بخش مردم دنیا

با بررسی جامعه‌شناسانه ژاپن سده گذشته، عواملی همچون رشد سریع مدرنیزاسیون درجوامع غربی و سرایت آن به جوامع سنتی، عدم وجود منابع زیرزمینی و محدودیت‌های منابع روزمینی، تغییر و تحولات سیاسی در عرصه‌های بین المللی، ازدیاد جمعیت و ویژگی‌های فردی ژاپنی‌ها (سخت كوشی وتلاش) در سایه فرهنگ ژاپنی، را می‌توان از دلایل اصلی رشد سریع و شكوفایی اقتصادی و پیشرفت تكنولوژی این كشور قلمداد كرد. به طور كلی اگر بپذیریم محور توسعه، توسعه انسانی است در زمان كنونی مردم ژاپن با جمعیتی برابر 2٪ جمعیت كل جهان، دو سوم از مرغوبترین كالاهای دنیا را به مصرف می رسانند، از انصاف به دور است كه نقش كارآفرینان و انسانهایی كه كه تنها با اتكا به قابلیت‌های خویش، تأثیر بسزایی در رشد و شكوفایی این كشور داشتند را فراموش كنیم. انسانهایی همچون هوندا، اكیوموریتا (رئیس شركت سونی)، كونوسوكی ماتسوشیتا. ولی دراین بین، جایگاه ماتسوشیتا از جهاتی از دیگران متمایز است.

کونوسوكه ماتسوشیتا ، متولد نوامبر 1894 در جنوب اوزاكا، كار حرفه اى خودرا بعنوان كار آموز درفروشگاه هیباچی شروع كرد . در 15 ژوئن 1917 شركت خودرا با نام كارخانه تولید ابزار برقی ماتسوشیتا برای تولید لوازم برقی جانبی تأسیس نمود. طی اولین سالها، شركت به عرضه لامپ دو چرخه، اتوی برقی و سپس به تولید رادیو و باتری پرداخت،

میراث ماتسوشیتا بسیار گران است. پس از جنگ جهانی دوم، او یكی از چهره‌های اصلی در هدایت معجزه اقتصادی ژاپن بود. شركتی برپاكرد و میلیاردها نفر را صاحب لوازم خانگی و لوازم برقی مصرفی با نام پاناسونیك و نشانه‌های دیگر كرد. پیش از مرگش، كمتر سازمانی روی كره خاكی مشتریانی بیشتر از او داشت، هنگامی كه درسال 1989 درگذشت، در مراسم خاكسپاری او بیش از هزار تن گرد آمدند. در تلگرام تسلیت رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا به خانواده وی از او به عنوان «الهام بخش برای مردم سراسر جهان» نام برده است.

زندگی ماتسوشیتا پر از فراز و نشیب بود. كثرت این فراز و نشیب‌هاست كه او را از دیگران متمایز می‌كند. فرازها و كامیابی‌هایی كه تنها یكی از آنها كافی است تا هر انسان معمولی را دچار غرور كند و موانع رشد و پیشرفت او گردد. نشیب‌ها و شكست‌هایی كه تنها یكی از آنها در تمام زندگی می‌تواند انسان را از حركت باز دارد. نه لذت كامیابی‌ها و نه مشقت شكستها هیچكدام نتوانست ماتسوشیتا را از آنچه كه در ذهن خود پرورانده بود، باز دارد، این است رمز موفقیت این مرد بزرگ. 

برای مشاهده رموز موفقیت و تاریخچه و اصول مدیریتی ماتسوشیتا به ادامه مطلب رجوع نمایید .

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی كارآفرینان خارجی،     | نظرات()

نكاتی جالب و مفید در آغاز و شروع یك كسب و كار جدید

۱- بزر گ بیاندیشید ولی با یک کار کوچک آغاز کنید .
۲-
بررسی امكان پذیری طرح ؛ قبل از آغاز یک کسب و کار باید مطمئن شوید که مفهومی که در ذهن دارید قابل اجراست. بهتر است ابتدا یک نمونه کار انجام دهید و نتیجه را ارزیابی کنید. بیندیشید که چگونه میتوانید تئوری خود را در یک مقیاس کوچک بیازمائید، قبل از اینکه متعهد کاری بزرگ از قبیل قرارداد رهن و یا خرید مکان شوید.
۳- شروع با حتی یك مشتری ؛ اگر حتی بتوانید حداقل یک مشتری پیدا کنید و به شما ثابت شد که طرح مورد نظرتان قابل اجراست این شانس را دارید که این موفقیت ،دفعات دیگری نیز برایتان تکرار گردد.
۴- صرفه جو و مقتصد بودن ؛ با بودجه محدود کار کنید. اگر تجهیزات قدیمی‌تان قابل استفاده هستند، تجهیزات جدید تهیه نکنید. معامله پایاپای بهترین روش تهیه تجهیزات مورد نظرتان است.
۵- داشتن یك بیزینس پلن و طرح كسب و كار جامع ؛ بدون داشتن یک طرح کسب و کار جامع که حاوی کلیه جزئیات باشد به آغاز یک کسب و کار جدید مبادرت نورزید.
۶- ضرورت و اهمیت مسایل مالی ؛ یک حسابدار می‌تواند به شما در مسائلی نظیر گردش نقدینگی، نقطه سربه سر و صورت سود و زیان کمک کند.
۷- تهیه منابع مالی از بهترین منبع ؛ بانکها به مراتب ارزان‌تر از شرکا هستند و مشکل کمتری نیز در مواجهه با آنها دارید.داشتن یک شریک مانند ازدواج بدون وجود عشق است. زندگی شما در اینصورت از آن خودتان نخواهد بود. البته به یاد داشته باشید که آغاز یک کسب و کار با یک شریک بی‌نهایت بهتر از عدم آغاز یک کسب و کار است.
۸- حس مشاركت و همدلی ؛ وقتی یک شریک دارید باید به نظرات او نیز توجه کنید. در شراکت بدون رسیدن به توافق لازم هر تلاشی به بن بست خواهید رسید.
۹- مدیر عامل بودن و داشتن رای اکثریت؛ این دلیل دیگری است که آگاه باشید هیچ‌گاه بیش از ۴۹ درصد از سهام شرکت خود را واگذار نکنید، البته اگر تمایل دارید که کنترل اوضاع به دست خودتان باشد!!
۱۰- بررسی و ارزیابی و اندازه گیری بازار و نیازهای مصرف كنندگان ؛ آیا برای کسب و کار شما بازار وجود دارد؟ وسعت این بازار چقدر است؟ تحقیقات بازار بسیار مهم و اساسی است. بهتر است به جای ایجاد بازار جدید، بازارهای موجود را پیدا کنید.
۱۱- شناخت رقبا و مساله رقابت ؛ اگر در این بازار رقیبی ندارید و یا رقابت محدودی وجود دارد، هوشیار باشید. ممکن است به واقع بازاری وجود نداشته باشد! به عبارت دیگر ممکن است روی یک محصول خاص دست گذاشته باشید که تا کنون شناخته نشده است.
۱۲- داشتن مشاور ؛ قبل از آغاز یک کسب و کار، با یک مشاور، وکیل، واسطه بیمه و یا مدیر بانک مشورت نمائید. مشاوره بانک مجانی است. مشاوره اولیه با مشاوران حرفه‌ای نیز مجانی است. اما قبل از هر اقدامی پرسش نمائید.
۱۳- مطالعه مستمر در زمینه تمام جنبه های كسب و كار 
۱۴- كسب تجربه پیش از شروع ؛ حتی اگر فکر میکنید که برای آغاز کسب و کاری که در ذهن دارید به تجربه عملی نیاز دارید میتوانید مدتی را برای یکی از رقبای خود کار کنید. حتی میتوانید نیمه وقت کار کنید. هرچه برایتان مفید است یاد بگیرید و در عین حال مزد نیز دریافت کنید. البته بهتر است قبل از امضای قرارداد مربوط به انجام فعالیتهای محرمانه از آنجا بروید زیرا ممکن است علیه شما شکایت کنند!
۱۵- داشتن استراتژی های لازم ؛ به همان سرعتی که دارایی شما افزایش می یابد، باید هدفتان این باشد که خود نیز توسعه پیدا کنید و از یک صاحب کسب و کار/ مجری به یک صاحب کسب و کار/مدیر تبدیل شوید.
۱۶- هدف گذاری مناسب ؛ هرگز نباید کسب و کاری را با این هدف که کلیه امور را خود رتق و فتق کنید آغاز نمایید. این کار درست مانند این است که کار خود را با پول بخرید.
۱۷- تفویض اختیار ؛ اگر بخواهید هر کاری را خودتان انجام دهید عملی نیست. باید یاد بگیرید که تفویض اختیار کنید. باید افراد با انگیزه ای را بکار بگیرید که حتی از شما باهوشتر و زیرک تر باشند. به آنها استانداردهای بالای خود را بیاموزید و در حالیکه آنها اغلب کارها را انجام میدهند بر آنها نظارت داشته باشید.
۱۸- اهمیت و نكاتی در بازاریابی و برندینگ ؛
 *انتخاب یک نام تجاری مناسب، برای موفقیت شما بسیار حایز اهمیت است. بعد از سالها تجربه در تبلیغات و بازاریابی، پیشنهاداتی که در این مورد به شما ارایه میکنم به شرح زیر میباشد:
* نام شما نباید مشابه نام رقبایتان و یا نزدیک به آن باشد زیرا اولا مشتریان سردرگم میشوند و به آسانی شما را پیدا نمیکنند و ثانیا ممکن است مورد شکایت شرکتهای رقیب واقع شوید.
* هرچقدر اسم شرکت کوتاهتر باشد، به یاد ماندنی تر خواهد بود.
* اسم باید به آسانی هجی شود و به وضوح قابل تلفظ باشد.
* اسم شما باید تبلیغی باشد برای آنچه میخواهید انجام دهید. کسب و کارهایی که نام صاحبان خود را دارند تنها در صورتی موفقند که این اسم برای دیگران آشنا باشد و یا مرادف یک محصول و یا خدمت شناخته شده باشد.
* نباید نام شما به نام شرکت ثبت شده دیگری تجاوز کند.
* نام شما باید متمایز و در ارتباط با تصویری باشد که مایلید از کسب و کار خود ارایه دهید. برای نمونه اگر شما خدمات نظافت منازل را انجام میدهید انتخاب نام سویس منازل APHRODITE (به معنای عشق وزیبایی) کاملا نامناسب است و در عوض نام خدمات منازل Spicand Span ( به معنای نو و ترو تمیز) بسیار مناسب خواهد بود.
* با توجه به ثبت اسم شرکت شما در کتاب زرد اگر اسم شما با اولین حروف الفبا آغاز شود در صدر لیست شرکتها قرار خواهید گرفت.
* شاید شما دوست داشته باشید نام شهر و یا شهرستان خود را بخشی از نام شرکت خود قرار دهید.
* دلیل دیگری که نام کوچک خود را در نام کسب و کارتان مورد استفاده قرار ندهید، این است که در اذهان مشتریانتان تبعیض ایجاد میکنید و آنها به دنبال شما میگردند و در حالیکه سایر همکارانتان بیکار نشسته­اند کار فراوان روی سر شما ریخته میشود.
* همچنین زمانی که تمایل به فروش و یا واگذاری کسب و کار خود دارید در صورتی که نام کسب و کارتان، اسم کوچک شما باشد، به قیمتی پایین تر از زمانی که یک نام تجاری مناسب داشته باشد به فروش میرسد.
* تعیین نام مناسب به این روش انجام میشود:
یک جلسه هم اندیشی با روش طوفان مغزی (brain storming) تشکیل دهید. نام های مناسبی را که به ذهنتان می­آید بنویسید، حتی اگر مسخره به نظر آیند. در این مرحله کمیت بیش از کیفیت اهمیت دارد. این رویه باید منجر به تولید حداقل ۱۰۰ اسم گردد.
* در این مرحله به تسویه فهرست اسامی و حذف نام های نا مناسب بپردازید تا به ۶ الی ۷ نام برسید. به ارتباطات فکری مردم نیز بیندیشید و اینکه اغلب انها کدام اسم را ترجیح میدهند. این لیست را به دوستان و انجمن­های حرفه­ای که به قضاوت آنها اطمینان دارید نشان دهید و نظر آنها را بخواهید. همچنین دلیل انها را از انتخاب این اسم بپرسید. در نهایت، خودتان تصمیم بگیرید زیرا شما رییس هستید و تصمیم نهایی با شماست چون کسب و کار متعلق به شماست.
* سپس به کتاب راهنمای آنلاین و آفلاین مراجعه کنید تا ببینید که آیا اسم منتخب شما وجود دارد یا خیر.
* همچنین در اینترنت شناسه های ".com" را جستجو کنید تا بدانید که آیا نام مورد نظر شما در اینترنت وجود دارد؟ به یاد داشته باشید که ".com" به ".net" ارجحیت دارد.
* قبل از هزینه کردن هر مبلغی برای تبلیغات، توضیح مختصری در مورد کسب و کار جدیدتان بنویسید و برای رسانه­های معتبر بفرستید.
* نهایتا هر کارآفرین باید به یاد داشته باشد که اغلب کالاها و خدمات به خودی خود به فروش نمیروند. شاخص ویژه­ای برای این مطلب وجود دارد. اقتصاد دانی با نام ویافردو پارتو قاعده­ای را به عنوان یک اصل ارایه داده است که به قانون ۲۰-۸۰ معروف است. این اصل بیانگر این مطلب است که اگر ۲۰% از کسب و کارها به ارایه خدمات مشغول باشند، ۸۰% دیگر درگیر خدمات فروش و تبلیغات هستند.
* بنابراین بهتر است به مطالعه موردی در مورد روش­های تبلیغات و فروش برای کسب و کار خود بپردازید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 20 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

مقاله : تاثیرات عوامل سازمانی بر نتایج بالقوه کارآفرینی درون سازمانی: تحقیقی در شاخه صنعت فن آوری های اطلاعات و ارتباطات

چكیده :
در این مقاله، روابط بین عوامل سازمانی موثر بر کارآفرینی درون سازمانی و نتایج بالقوه کارآفرینی درون سازمانی تحقیق شده است. عوامل سازمانی که کارآفرینی درون سازمانی را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از: حمایت مدیریت، امکان تفویض اختیار تصمیم گیری، پاداش دهی، تامین فرصت کافی برای توسعه خلاقیت، از میان برداشتن موانع سازمانی و انگیزش کارکنان. نتایج بالقوه کارآفرینی درون سازمانی؛ رضایت شغلی و رضایت مشتری درک شده است. داده های تحقیق، از 94 کارشناس فنی در 4 شرکت که در شاخه صنعت فن آوری های اطلاعات و ارتباطات فعالیت می کنند جمع آوری شده است. نتایج تحقیق نشان داده است که بین دادن امکان تفویض اختیار در تصمیم گیری به کارکنان، تامین فرصت کافی برای بروز خلاقیت کارکنان و برانگیختن کارکنان با نتایج بالقوه کارآفرینی درون سازمانی یک رابطه مثبت وجود دارد. این نتایج، برای شرکت هایی که تلاش می کنند جهت گیری کارآفرینی داشته باشند می تواند سودمند باشد.

علیرضا امیر كبیری ، استادیار دانشكده مدیریت دانشگاه آزاد واحد تهران مركز
امید محمودیان ، كارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه آزاد 

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

بیست قانون طلایی موفقیت در كسب و كار و تجارت

1- حتی رئیس هم باید آستین هایش را برای كار كمی بالا بزند. رئیس باید سرمشق و الگو و پیشرو باشد .
2- اندکی شـانـس و اقبال، بهتر از كوهی از دانش و خردمندی است. هیچگاه اهمیت زمان و مكان مناسب انجام كارهایتان را دست كم نگیرید.
3- در ازای هر سخنی كه می گویید، اجـازه دهید دشمنتان (یا رقبایتان) دهها سخن بگویند.
4 - پول نقد، پول نقد است حتی اگر از شكم فیل بیرون بیاید.چك همیشه در معرض بـرگـشـت خـوردن است و كـارت اعتـباری هـم مختص آدم های زودباور ولی پول نقد نقد است و اما و اگر ندارد .
5 - هیچگاه 100% هیچ چیز را برای هیچكس برملا نكنید. ناگفته ها حتی ده درصد باشد از شما حفاظت خواهد كرد و همچنین ضمانت می کند كه آن ایده متعلق به شماست .
6 -هنگام خشم و عصبانیت، تصمیم نگیرید. زمانی كه عصبانی هستید تهدیدهایی می كنید كه قادر به عملی كردن آنها نیستید یا تصمیماتی اتخـاذ می كنید كه در آیـنده پشیمانی به بار خواهند آورد. احـسـاسـات و هیـجـانات خـود را كنترل كنید.
7- مرد است و قولش . وقتی كه طرف مقابل اعتمادش را به شما از دست بدهد همان لحظه است كه او را از دست داده اید.
8- دهانتان را بسته نگه دارید و اطلاعات اضافی ندهید و در حرف زیادی زدن اشتباهات نمودار می شود .
9- بهترین روش برای جاخـالی دادن از تیرهای رقبا آن است كه هیچگاه در تیررس آنان قرار نگیرید.
10- همواره حواستان حسابی جمع باشد: گاهی اوقات رقبای شما وقتی می بینند که توان مقابله منصفانه با شما را ندارند ، قوانین بازی را به نفع خود تغییر می دهند یا کلاً آنها را نقض می کنند.
11 - هرگز خیانت و خائن را به آسانی نبخشید.
12- هـرگـاه مـردد بـودید كـه آیا بهتر است دشمنتـان از شـمـا هراس داشته باشد یا آنـكـه مـورد احـترامش باشید همیشه گزینه ترس را برگزینید.
13- كنار هر مرد موفقی یك زن موفق وجود دارد.
14- هیچ چیز پایدار و همیشگی نیست پس هرلحظه در حال بررسی تغییرات و محیط درونی و بیرونی باشید .
15- هرگاه به نبرد كسی می رویــد، همیشه ضربه اول را شما بزنید ، و چنان محكم و با قدرت هم بزنید كه به ضربه دیگری نیاز نداشته باشید.
16- هـرگـاه خـواسـتید اقدام به انجام كاری كنید، همواره مدت زمان مـحـقـق گشـتن آن را بیشتر، و پاداش و ثـمـره آن را كمتر برآورد كنید.
17- دوستانتان را نزدیك خود نگاه دارید، دشمنانتان را نزدیكتر. باید از نقاط قوت و ضعف رقبایتان آگاهی كامل داشته باشید .
18- برای « پول درآوردن » باید پول خرج كرد. شما هنگامیكه یك مشاور عالی بهره میگیرد علی رغم مبلغ بالا ولی شما سود بسیاری در بلند مدت كسب خواهید نمود .
19- داشتن پشتكار و تمركز دو عنصر حیاتی موفقیت هستند.
20- هیچكس شكست ناپذیر نیست.

نوشته شده در تاریخ جمعه 19 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

انواع استراتژی

الف - استراتژی های ژنریك (عمومی) مایكل پورتر

1- استراتژی رهبری هزینه ها

سازمان می کوشد با اجرای تکنیکهای گوناگون قیمت کالای خود را به حدی برساند که رقبا را از دور خارج سازد. این کاهش قیمت در اثر منحنی یادگیری، کاهش ضایعات، اجرای زمانسنجی وغیره انجام می گردد. تنها ایراد این استراتژی آنست که سازمانهای رقیب با الگو برداری به امری مشابه دست می زنند و صنعت مرتبط را دچار کاهش سود می سازند.

سازمان به وسیله این استراتژی به سه طریق می تواند موقعیت خود را استحکام بخشد:

 •  قدرت رقابتی بالا در برابر رقبا به دلیل قیمت پایین تر
 • حساسیت کمتر نسبت به رقبای جدید
 • آسیب پذیری کمتر نسبت به افزایش قیمت تامین کنندگان

مهم ترین ریسک این استراتژی آن است که چنانچه سازمان تمرکز خود را بر کاهش هزینه قرار دهد و از کیفیت غافل گردد ، سازمانهای رقیب می توانند با بالا بردن کیفیت  خود  به  سادگی سازمان را کنار بزنند.

2- استراتژی تمایز

هدف این استراتژی آن است تا با بکار گیری کلیه ابزارها کالا را در چشم خریداران به همتا جلوه دهد، محصول جدید بایستی به میزان کافی زمان را در اختیار سازمان قرار دهد تا به کسب سود بپردازد و به همین دلیل تفاوت آن بایستی تا حدودی غیرقابل تقلید باشد. از سوی دیگر سازمان می تواند با افزودن قیمت محصول جدید و با تکیه بر مشتریان سود بیشتری کسب نماید، در حالیکه پاره ای اوقات تفاوت قیمت موجود از نظر مشتری قابل توجیه نبوده و محصول جدید دچار شکست می گردد. از جمله نمونه های برتر اجرای این استراتژی مرسدس بنز است که سالهاست محصولات خود را با درجه تمایز بالا به بازار عرضه می دارد. این استراتژی باعث می گردد:

 • سازمانهای رقیب منزوی شده و حتی از بین بروند.
 • موانع جدیدی پیش روی رقبای جدید قرار گیرد.

موارد تمایز می توانند شامل زمان ورود به بازار، منشا جغرافیایی، داشتن جا پا در همان صنعت، تبلیغات باشند.(به عنوان مثال تبریز به عنوان مکانی متمایز در تولید فرش شناخته شده است. )

خطرات این استراتژی عبارتند از:

 • فاصله قیمت زیاد با رقبا
 • عدم تمایل مصرف کنندگان به تمایز در محصول
 • تقلید رقبا

3- استراتژی تمرکز

در این استراتژی سازمان می کوشد با ایجاد تمرکز بر مشتریان خاص سودآوری نماید. این مشتریان خاص توسط مدیریت و براساس سن / مسائل جغرافیایی/ سطح درآمد تعیین می گردند. ایراد اساسی این استراتژی تغییر سریع بازارها و سلیقه های مشتریان است. به همین دلیل سازمان بایستی پیش از هر اقدام، نسبت به ثبات نسبی بازار خاص اطمینان حاصل نماید. پورتر سه خطر اساسی را در مورد این نوع استراتژی یادآوری می نماید:

·         امکان‌حضور‌رقبا‌در‌همان‌بخش‌که‌تمام‌امید سازمان را بر باد میدهد.

·         تخریب مزیت هزینه ای


ب - استراتژی های تدافعی

1 - مشارکت

در این استراتژی دو یا چند سازمان در تاسیس یک سازمان جدید همکاری می نمایند. این سازمانها می توانند حتی رقبای یکدیگر باشند و تنها به دلیل افزایش سرمایه / دانش پیمان همکاری امضا نمایند. مشارکت دارای انواع گوناگون است و سازمان می بایستی نوع مورد نظر خود را انتخاب نماید.  استراتژی مشارکت زمانی انتخاب می شود که:

·         هنگامی که دو رقیب هر یک دارای مزایایی هستند که در صورت ادغام باعث هم افزایی می گردد.

·          هنگامی که دو یا چند سازمان کوچکتر توانایی رقابت با سازمان بزرگ را ندارند.

2 - کاهش

هنگامیکه سازمان تصمیم می گیرد  از یک / چند فعالیت خود چشم پوشی نماید، از این استراتژی پیروی می نماید. هدف سازمان بازگشت به حیطه اصلی فعالیت خود و نوعی طراحی مجدد سازمان است. انتخاب این استراتژی زمانی قابل قبول است که :

·         هنگامی که سازمان در یک بخش خاص در وضع بسیار ضعیف قرار دارد.

·         هنگامی که سود سازمان رو به کاهش بوده و سازمان ناچار به انجام چنین عملی باشد.

3 - واگذاری

در این استراتژی سازمان سعی دارد یک / چند بخش خود را بفروشد و از درآمد آن در جهت تقویت سایر واحدها استفاده نماید. در موارد زیر سازمان از استراتژی واگذاری استفاده می نماید:

·         هنگامی که یک بخش، مسئول عملکرد ضعیف سایر واحدها قلمداد شود.

·          یک واحد رو به رشد، نیازمند منابعی است که تامین آنها از عهده سازمان خارج است.

·         یک واحد با سایر واحدها سنخیت نداشته باشد و روند جداگانه و متفاوتی را نشان دهد.

۴ - انحلال

انحلال را می توان آخرین گام استراتژیک سازمان دانست که در طی آن سازمان با فروش کلیه داراییهای خود از زیانهای سنگین جلوگیری می نماید. انحلال را   می توان واگذاری کامل واحدها قلمداد نمود. استراتژی انحلال در شرایط زیر انتخاب می گردد:

·         هنگامی که تنها راه باقیمانده پیش روی سازمان، اعلام ورشکستگی است.

·         تصمیم مستقیم سهامداران

٥ - ترکیب

گاهی سازمانها در صدد ترکیب چند استراتژی و اجرای همزمان آنان برمی آیند. این نوع استراتژی بسیار مشکل می باشد و غالباً با شکست مواجه می گردد. استفاده از گروههای مشاورین خبره، پیش از انحام این نوع استراتژی توصیه  می گردد .


ج - استراتژی های تنوع

1 - تنوع همگون

در این نوع استراتژی سازمان می کوشد محصولی جدید را به بازار عرضه نماید. گرچه این محصول جدید است، اما کاملاً به حوزه فعالیت پیشین سازمان مرتبط است. مانند ارائه نوع جدید نوشابه توسط شرکت زمزم. این استراتژی در شرایطی انتخاب می شود که:

·         سازمان در صنعتی با رشد بسیار اندک فعالیت می نماید.

·         چرخه محصولات فعلی رو به نزول دارند.

·         امکان افزایش قابل توجه فروش با عرضه محصول جدید

2 - تنوع نا همگون

در این نوع استراتژی، سازمان محصولی نا مرتبط با حوزه پیشین فعالیت خود را به بازار عرضه می نماید. مانند تولید ماشین لباسشویی توسط گلرنگ. این استراتژی در صورت وجود شرایط زیر کاربرد دارد:

·         صنعتی که سازمان در آن فعالیت می نماید روند نزولی دارد.

·         بازارهای کنونی در حال اشباع هستند.

·         سازمان می تواند از فن آوریهای سازمانهای دیگر استفاده نماید و یا بخشی از آنها را خریداری نماید.


د - استراتژی های تهاجمی

1 - رسوخ در بازار

 در این استراتژی سازمان می کوشد از طریق بازاریابی / تبلیغات / افزایش نمایندگیهای فروش بر سهم بازار خود بیفزاید. مانند ٣٥ میلیون تومان سرمایه گذاری به منظور تبلیغ ادکلن جدید بیک. این استراتژی در صورت وجود شرایط زیر کاربرد دارد:

 • بازار موجود اشباع نشده است.
 • همبستگی بالای هزینه های بازاریابی و فروش
 • احتمال بالارفتن نرخ مصرف
 • سهم رقبا رو به کاهش می رود .

2 - توسعه بازار

سازمان با اجرای این استراتژی سعی دارد محصولات خود را به بازارهای جدید عرضه دارد ویکباره سهم بازار خود را چند برابر سازد.  مانند عرضه خودروی سمند در کشورهای آفریقایی. این استراتژی در صورت وجود شرایط زیر موفقیت آمیز خواهد بود:

·         وجود یک بازار بکر

·         ظرفیت مازاد سازمان

·         سازمان در صنعتی فعالیت می نماید که به سرعت رو به جهانی شدن گام بر می دارد.

·         هنگامی که یک کانال توزیع قابل اعتماد، کم هزینه و با کیفیت وجود دارد.

3 - توسعه محصول

اجرای این استراتژی مستلزم هزینه های نسبتاً بالاست و به همین دلیل سازمانهای نسبتاً پایدار به این استراتژی روی می آورند.  مانند ارائه خودروی پژو GLI  توسط ایران خودرو. ویژگیهای رویکرد به این استراتژی عبارتند از:

·           محصولات کنونی به مرحله اشباع رسیده اند.

·         توانایی بالای سازمان در واحد R & D

·         سازمانهای رقیب محصولات جدید و با کیفیتی را عرضه نموده اند.

·          رشد بالای صنعتی که سازمان در آن به فعالیت می پردازد.


ه - استراتژی های یكپارچگی

۱ - یکپارچگی عمودی رو به جلو

در این نوع استراتژی سازمان می کوشد با ساده سازی فرآیند فروش و حذف واسطه ها / فروشندگان شبکه توزیع، به گردش موجودی بالاتر و کاهش قیمت دست یابد. به این منظور سازمان با خرید خرده فروشها بر میزان کنترل خود می افزاید. مانند خریدن یک فروشگاه برای توزیع محصول توسط شرکت رایانه پرداز. این استراتژی با مشخصه های زیر قابل توجیه است:

·         عدم توانایی عرضه کنندگان در توزیع و پخش مناسب

·         سود بالای توزیع کنندگان که قیمت را غیر رقابتی می نماید.

·         امکان انجام عملیات توزیع توسط سازمان و عدم نیاز به توزیع کنندگان

2 - یکپارچگی عمودی رو به عقب

در این استراتژی سازمان می کوشد صرفاً با یک تامین کننده قرارداد انحصاری منعقد نماید و به این شکل بر کنترل خود بیفزاید. اگر چه به وسیله ایجاد رقابت بین چند عرضه کننده سازمان از منافع کاهش قیمت سود می جوید، اما روابط بلند مدت با سازمانی خاص منافع کنترلی بسیار مهمی را در پی خواهد داشت. مانند خرید یک مزرعه تولید نیشکر توسط کارخانه تولید شکر کاوه. این استراتژی با توجیهات زیر قابل انتخاب است:

·         سازمان دارای منابع لازم برای اداره سازمانی جدید باشد.

·         سود ناویژه بالای عرضه کنندگان کنونی

·         تثبیت قیمت مواد خام به دلیل کنترل بر عرضه کننده ای خاص

3 - یکپارچگی افقی

استراتژی یکپارچگی افقی در مورد خرید سازمانهای رقیب و استفاده از منابع آنها است که باعث افزایش کارآیی می گردد و از جمله استراتژیهای رشد بسیار موفق به شمار می آید. این استراتژی در صورت وجود شرایط زیر قابل اجراست:

·         وجود سرمایه لازم

·         عدم وجود قوانین ضد انحصار

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: استراتژی كارآفرینانه،     | نظرات()

كسب و كار خانگی و مزایایش

به هر نوع فعالیت اقتصادی در محل سكونت شخصی كه با استفاده از امكانات و وسایل منزل و خانه راه اندازی و عملیاتی شود كسب و كار خانگی اطلاق می شود .

اهمیت و ضرورت كسب و كار خانگی : امروزه كسب و كارهای خانگی از بخش های حیاتی و ضروری فعالیتهای اقتصادی كشورهای پیشرفته محسوب میشوند. كسب و كار خانگی از نظر ایجاد شغل ، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات ، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر كشور میشوند. همچنین برای جوانان ، كسب و كارهای خانگی نقطه شروع مناسبی برای راه اندازی كسب و كار شخصی است، زیرا راه اندازی آن در مقایسه با دیگر انواع كسب و كار ساده و آسان است. به عنوان نمونه شما میتوانید با یك دستگاه رایانه و یك خط تلفن ، یك كسب و كار اینترنتی راه بیندازید و كارها و خدمات مختلفی را به مردم عرضه و ازاین راه برای خود درآمد كسب كنید.

سابقه كسب و كارهای خانگی : كسب و كارهای خانگی در ایران سابقه دیرینه دارند. بسیاری از صنایع دستی كه امروزه هم وجود دارند، در منازل و محل سكونت افراد تولید میشده اند. بطور كلی كسب و كار خانگی پدیده جدیدی نیست ، بلكه در نتیجه تغییرات و تحولاتی كه در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی امروز به وجود آمده به آن توجه بیشتری شده است و این نوع كسب و كارها هر روزه گسترش و توسعه می یابند.

دلایل انتخاب كسب و كار خانگی : بالا بردن كیفیت زندگی؛ امروزه اكثر صاحبان كسب و كار های خانگی بر این باورند كه كار كردن در خانه، كیفیت زندگی آنان را بهبود میبخشد. كاركردن در خانه باعث میشود كه وقت بیشتری به خانواده و خانه اختصاص یابد و به دیگر مسائل و موضوعات خانواده، از قبیل تربیت و پرورش فرزندان توجه بیشتری شود.به طور كلی امروزه كار و زندگی بیش از پیش در همدیگر ادغام شده اند. توسعه فن آوری ؛ امروزه با پیشرفتهای زیادی كه در زمینه علوم رایانه و دیگر وسایل ارتباطی به وجود آمده، محیط خانه محل مناسب و كاراتری برای كسب و كار شده است.

مزایای كسب و كار خانگی:

1- آزادی و استقلال عمل بیشتر
2-ساعات كاری انعطاف پذیر
3-ایجاد تعادل و موازنه بیشتر بین كار و زندگی
4-پایین بودن هزینه راه اندازی
5-پایین بودن میزان ریسك
6-امكان كاركردن پاره وقت
7-راحت تر بودن تربیت بچه ها
8-داشتن فرصت و زمان بیشتر
9-تناسب با ویژگیهای جسمی افراد معلول و كم توان
10-احتمال موفقیت بیشتر
11-تناسب با اقشار مختلف
12-احساس راحتی بیشتر
13-عدم نیاز به مجوز

نكاتی برای راه اندازی كسب و كار خانگی :

1-درباره ایده كسب و كارتان تحقیق كنید.
2-درباره محصول یا خدماتتان نیز اطلاعات كسب كنید.
3-محل كار خود را تعیین كنید.
4-مشاركت دیگر اعضای خانواده را جلب كنید.
5-اسم مناسبی برای كسب و كارتان انتخاب كنید.
6-اسیاب و تجهیزات مناسبی برای كسب و كارتان تهیه كنید.
7-پوشش مناسب و درخور برای كسب و كارتان فراهم كنید.
8-یك صندوق پستی به كسب و كارتان اختصاص دهید.
9-با دوستان و همسایگانتان رك و صادق باشید.
10-حساب بانكی برای كسب و كارتان باز كنید.
12-ارتباطات بیشتری با دیگران برقرار كنید.
13-از داشتن كسب كار خانگی واهمه و خجالتی نداشته باشید، بلكه به آن افتخار كنید.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی در خانه،     | نظرات()

مهارت های مدیریتی مورد نیاز كارآفرینان

برنامه‌ریزی : مدیر از قبل درباره هدف‌ها و اقدامات مورد نظر می‌اندیشد و كارها و اقدامات وی بر اساس یك روش، برنامه یا منطق قرار دارد. برنامه باعث می‌شود كه سازمان دارای هدف‌های بلندمدت شود و مدیر برای دستیابی به این هدف‌ها بهترین رویه‌ها را اتخاذ كند. 

تصمیم گیری : فراگرد گزینش شیوه عمل خاصی برای حل یك مسأله یا یك مشكل ویژه است. تصمیم گیری دو نوع است: تصمیم گیری معمول و با برنامه كه مطابق با عادات، قواعد و یا رویه‌های مشخص اتخاذ می‌شود و تصمیم‌گیری غیرمعمول و بی برنامه كه تصمیم گیری با مسائل و مشكلات غیرعادی سر و كار دارد. تصمیم گیری، برای یك مدیر یا كارآفرین فعالیتی حساس و پر اهمیت است. 

مدیریت منابع و روابط انسانی :بر پایه پژوهش‌های قابل ملاحظه در دهه های ‌٣ و ‌٤ قرن حاضر، این نتیجه‌گیری حاصل شد كه محیط‌های كار در واقع زمینه‌های اجتماعی پیچیده‌ای هستند كه درك و فهم رفتار در آن‌ها از طریق توجه به نگرش‌های كاركنان، روابط اجتماعی، ارتباطات غیررسمی و متغیرهای دیگر امكان‌پذیر است. ماری پاركتر فالت معتقد بود در هر كار جمعی، مسأله مهم ایجاد و حفظ روابط انسانی پویا و هماهنگ است. توجه به روابط انسانی در محیط كار برای كارآفرینان و اداره یك كسب و كار موفق، لازم و ضروری بوده و باید در آموزش كارآفرینان مورد توجه قرار گیرد.

بازاریابی : در فرهنگ واژگان بنت(Bennett) بازاریابی، فرآیند برنامه‌ریزی، طراحی ، قیمت گذاری ، ترفیع و  توزیع ایده‌ها و كالاها و خدمات به منظور خلق مبادله است كه اهداف فردی و سازمانی را برآورده می‌سازد. مهارت بازاریابی یكی دیگر از  مهارت‌های مورد نیاز برای كارآفرینان است. 

اگر چه نظام‌های آموزشی از اهمیت ویژه‌ای در این زمینه برخوردارند، ولی افراد در راه اندازی كسب و كار در زمینه‌هایی كه قبلاً كار كرده و تجربه دارند موفقیت بیشتری كسب می‌كنند. به طور كلی نباید فراموش كرد كه خصلت‌های كارآفرینان ذاتی نیست، بلكه آنها تربیت می‌شوند و این مهارت را می‌توان در آن‌ها بوجود آورد. 

كنترل : توجه به نتایج كار (بازخورد) و پیگیری آن برای مقایسه فعالیت‌های انجام شده با برنامه‌ها و اعمال اصلاحات مقتضی در مواردی كه انحرافی در انتظارات، صورت گرفته است. كنترل به كارآفرینان كمك می‌كند كه بر اثربخشی، برنامه‌ریزی، سازمان دهی و هدایت كردن فعالیت‌ها نظارت نمایند. 

مذاكره : یك فرآیند ارتباطی بسیار پیچیده و مهارتی مهم برای موفقیت كارآفرینان است. در تجارت، مثل بخشی از زندگی، مذاكره بر اساس این واقعیت شروع می‌شود كه مردم یا اشخاص به یكدیگر نیاز دارند: خریداران به فروشندگان، مدیران به كاركنان و كارآفرینان به سرمایه گذاران نیاز دارند. یك رابطه كاری در چهارچوب یكسری موافقت‌ها تعریف می‌شود و هر توافقی حاصل یك فرآیند مذاكره است. 

مدیریت نوآوری و تغییر : در گذشته مدیران در دنیایی نسبتاً تغییرناپذیر و قابل پیش بینی برای دستیابی به موفقیت تلاش می‌كردند اما امروزه با تحولات شتابنده‌ای مواجهند. آنان با نوآوری‌ های مستمر در رایانه و فن آوری اطلاعات روبرو هستند و دنیای پرآشوب، بازارهای متغیر و شیوه‌های زندگی غیرثابت مصرف كنندگان در برابرشان قرار دارد. برای مقابله با چنین نیروهای متغیری، مدیران امروزی باید توانایی دگرگون كردن و نوكردن را داشته باشند.

مدیریت توسعه و فرصت طلب : روش‌هایی را فراهم می‌آورد كه به طور منظم سبب تغییر سازمان و بهبود آن می‌شود. هدف از توسعه و بهبود سازمان اثربخش‌تر كردن آن و افزایش فرصت‌ها برای افراد است تا بتوانند نیروهای بالقوه خود را به فعل درآورند. 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 17 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی،     | نظرات()

كارآفرینی با پشتكار و تحصیلات پایین ( كشف فرصت از طریق بررسی بازار و كپی كردن)

ابراهیم خلیل كامرانی تولید كننده اولین سیب زمینی نیم سرخ منجمد در ایران هستم و به لطف خدا توانسته ام در بازار تهران و سراسر ایران به فروش برسانم. در فرانسه در رستوران مك دونالد نشسته بودم و این سیب زمینی را می خوردم، با خودم فكر كردم چه می شود اگر ما هم از این نوع سیب زمینی تولید كنیم .

پشتكار واعتماد به نفس و انتقاد پذیری را عوامل اصلی موفقیت انسان می داند .

كودكی و نوجوانی خود را در شهرستان بناب گذراندم. در ابتدا به كار آهنگری مشغول بودم، هنوز در شهرستان بناب برق نبود كه ما به عنوان اولین جوشكار در آنجا بودیم. در آن زمان ما هم درس می خواندیم و هم در مغازه كار می كردیم. مغازه ما ابتدا یك آهنگری سنتی بود و كم كم رونق گرفت.
در دوران سربازی هیچ كس حتی یك ریال هم به من كمك نكرد و چون نیازی به كمك دیگران نداشتم و همیشه سعی می كردم كه روی پای خودم بایستم. چون در زندگی سختی های زیادی تحمل كردم هیچگاه نمی گذارم برای فرزندانم بحران اقتصادی و عاطفی به وجود بیاید.
مادرم خانه دار بود و در خانواده ما هر كس برای خودش كار می كرد. من و برادرم خودمان كارمی كردیم و مادرم هم ازدواج كرد.در دوران نوجوانی به شغل خاصی فكر نمی كردم ولی همیشه می خواستم اول باشم و بر اساس همین ایده درآلمینیوم سازی نفر اول بودم و به هر شغلی كه فكر می كردم می خواستم نفر اول باشم.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: شرح زندگی کارآفرینان ایرانی،     | نظرات()

نكاتی در راه اندازی كسب و كارهای اینترنتی و آنلاین

تصور عمومی بر این است كه مفهوم كسب و كار آن لاین تنها فروش اجناس است اما مباحث دیگری در زمینه راه اندازی كسب و كارهای اینترنتی وجود دارد كه در زیر به آنها می‌پردازیم: 

1- اهمیت راه اندازی
با حضور كسب و كار آن لاین در سال 2004 درآمد جهانی كسب و كار اینترنتی به سقف 7/2 تریلیون دلار رسید. مهم این نیست كه كار تجاری شما چیست، بلكه مهم دستیابی و توجه به این حجم بازار می باشد . برای اینكه نشان دهید بخشی از این مجموعه هستید و مایلید كه به آن خدمت كنید،‌ لازم است در حیطه www باشید. آنگاه خواهید دانست كه رقیبان شما چه می‌كنند. 
2- شبكه‌ای‌ كردن
كسب و كار در حقیقت چیزی جز برقراری ارتباط نیست. همه تاجران موفق می دانند كه ملاك شناخت چیزی نیست بجز آشنایی با افراد. ارائه كارت ویزیت بخشی از هر ملاقات است، هر شخص یقینا در این ملاقاتها، این شانس را داشته است كه معاملات بزرگ انجام دهد. شما با ارائه كارت ویزیت خود به هزاران فرد و شاید میلیونها مشتری یا شریك تجاری، باید نشان دهید كه همیشه در صورت نیاز آنها در خدمت هستید و می‌توانند به شما دسترسی داشته باشند. می‌توانید 24 ساعت شبانه‌ روز به سادگی بدون صرف هزینه در محیط شبكه و نت باشید. حتی اگر تغییر مكان دهید یا شماره جدیدی داشته باشید، همچنان در همان مكان مجازی قرار دارید و همگان میتوانند شما را پیدا و ارتباط برقرار نمایند.
3- ایجاد اطلاعات كامپیوتری در دسترس
مدت زمان فعالیت و اشتغال شما ، معرفی دقیق كسب و كار شما ، چگونگی ارتباط و تماس با شما ، روشهای پرداخت ، محل استقرار شما ، اطلاعات ترفیعی ، تبلیغی از جمله اطلاعات مهم می باشند و اگر بتوانید مشتری را از دلیل لزوم كسب و كار با خود آگاه سازید، یقینا میتوانید كسب و كار بیشتر وبهتری داشته باشید. مطمئنا در محیط شبكه این امكان فراهم شده است .
4- ارائه خدمات به مشتریان
ایجاد اطلاعات كامپیوتری در دسترس یكی از مهمترین روشهای ارائه خدمات به مشتریان است. اما اگر هدف شما خدمت به مشتری باشد، با استفاده از تكنولوژی www می‌توانید حتی راههای بیشتری را نیز بدست آورید. این امكان را برای آنها فراهم سازید تا بدون گشتن در مغازه و یاری گرفتن از مسئول فروش، رنگ و اندازه و آنچه را كه دقیقامی‌خواهند پیدا كنند، در حقیقت همه چیز باید در دسترس باشد. همه كارها باید به سرعت، ساده و ارزان در محیط www انجام شود.  
5- افزایش توجه عموم
شما هیچگاه از مجله داخلی برای درج تبلیغ افتتاح فروشگاه یا مغازه محلی خود استفاده نمی‌كنید، بلكه اگر چیزی جالب و جدید باشد، آدرس شبكه خود را در آن عنوان می‌كنید. حتی اگر یك خبرنامه هفتگی نیز در خصوص این افتتاحیه مطلبی نوشته باشد، هیچگاه از شخصی كه با مغازه شما فاصله مسافتی طولانی دارد و آن خبر را می‌خواند به شما سودی نمی‌رسد مگر آنكه آن فرد، در همان زمان به آن محل بیاید. اما با اطلاعات شبكه‌ای هر كس در هر مكان می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد و مطمئنا یك بازدیدكننده كارآمد از وب سایت و یك مشتری سودرسان برای اطلاعات شما خواهد بود. 
6- فروش اجناس
بسیاری از افراد تصور می‌كنند كه فروش در مرحله اول قرار دارد، در صورتیكه در این تقسیم‌بندی رتبه 6 را دارد، شما باید فروش را در اینترنت و www بعد از آنكه همه فرآیندهای بالا را انجام دادید در نظر بگیرید . قبل از آنكه افراد تصمیم به خرید بگیرند، می خواهند كه در خصوص شما بیشتر بدانند و اینكه چكار می‌توانید برای آنها انجام دهید چه كاری را به آسانی و ارزان در محیط www می‌توانید انجام دهید. چه زمانی آمادگی فروش دارید، ‌باید مطمئن شوید كه بدون پرداخت هزینه ای گزاف و نیز استفاده صحیح از تكنولوژی شبكه می‌توانید سود زیادی را بدست آورید. این همان كسب و كار هوشمند است .
7- ارائه اطلاعات در كوتاهترین زمان
دسترسی به اطلاعات در هر ساعت از شبانه روز به سادگی و آسانی و در سریعترین زمان
8- ایجاد نمونه های در دسترس
اجناس شما ممكن است فوق العاده باشد، اما مردم تا آن را در عمل نبینند نمی‌توانند حس كنند زیرا آنها ترجیح می‌دهند كه همه چیز را در دسترس داشته باشند. اگریك آلبوم موسیقی هر چقدر هم جالب باشد، اما از رادیو و تلویزیون پخش نشود،‌هیچ كس ارزش آن را نخواهد دانست. www این امكان را فراهم می‌سازد تا موسیقی، تصاویر و فایلهای فیلمهای كوتاه به اطلاعات شركت شما اضافه شود و به مشتریان سرویس دهد. هیچ بروشوری چنین نمی‌كند. می‌توانید نمونه های خود را ارسال كنید .
9- دستیابی به آمار مطلوب جمعیت شناسی
آمار كاربران www احتمالا بیشترین جمعیت بازار را از آن خود می‌كنند. معمولا افراد تحصیلكرده یا در حال تحصیل در دانشگاهها،‌ درآمد ماهانه بالایی دارند و این مهم نیست كه یك جمله اینترنتی دارای واژگان یك زبان یا یك رشته علمی باشد ویا اینكه از تبلیغات تراز اول بازار استفاده كند. حتی با اضافه كردن محیط آن لاین تجاری، آمار وابسته به جمعیت شناسی نیازمند سالها مطالعه و بررسی برای ارتقاء است. 
10- پاسخگویی به پرسشها
معمولا" پاسخگویی به سؤالات مشابه و تكراری تلفنی منجر به تلف شدن وقت یك سازمان می‌شود. این موارد پرسش های ثابتی هستند كه مشتریان و خریداران مایلند پیش از مراجعه به شما از آنان مطلع شوند. آن اطلاعات را به صفحه www ارسال كنید و آنگاه خواهید دید كه موانع موجود از بین می‌روند و دیگر وقت شمایا اپراتورتان صرف پاسخگویی به تلفن نخواهد شد و شما وقت آزاد پیدا می‌كنید. شاید برای شما بسیار دشوار باشد تا از طریق، پست،‌تلفن یا هر گونه سیستم ارتباط دیگر با بازارهای بین‌ الملل ارتباط برقرار كنید، اما با استفاده ازیك صفحه وب قادر خواهید بود تا به همان آسانی تماس با یك شركت نزدیك خود با بازارهای بین‌الملل نیز ارتباط داشته باشید. در حقیقت پیش از آنكه وارد وب شوید،‌ باید تصمیم بگیرید كه چگونه می‌خواهید این كسب و كار بین‌المللی را در دست بگیرید. زیرا محل قرارگیری شما مشخص است. مزیت دیگر آن این است كه اگر شركت شما در كشورهای دیگر دفاتری داشته باشد، می‌توانید بدون پرداخت هزینه تلفن به اطلاعات دفتر مركزی دسترسی داشته باشید. بعلاوه می‌توانید برای محصولات خود بایك قیمت معقول كه تاكنون به آن دست نیافته بودید بازاری را پیدا كنید .
11- ایجاد خدمات 24 ساعته
ممكن است همیشه زمان دقیق كاریه یك كشور دیگر را بخاطر نیاورید، آنگاه دچار دردسر می‌شوید. همه ما دارای برنامه زمانی مشابه نیستیم. كسب و كار جهانی است اما ساعتهای كاری این چنین نمی‌باشد. مبادرت به رسیدن به آمریكایا اروپا نیز كاری بس بیهوده است. اما صفحات وب 24 ساعت در شبانه روز و 7 روز هفته در خدمت مشتریان است. هیچ اضافه كاری وجود ندارد. اطلاعات مهم برای برآوردن نیازها جمع آوری می‌شود و موجب می‌گردد كه قبل از آنكه رقبا به محل كار خود برسند از آنها پیشی بگیرید. 
12- بروز رسانی اطلاعات
گاهی گزارشات و اطلاعات پیش از آنكه از چاپ درآید تغییر می‌كند. اكنون شما انبوهی از كاغذهای بی‌ارزش و پرهزینه دارید. انتشار و چاپ الكترونیكی با نیازهای شما تغییر می كند. هیچ هزینه كاغذ، جوهر و پرینتر صرف نمی‌شود. در طول روز می‌توانید در صورت نیاز صفحه وب خود را به پایگاه داده متصل كنید تا اطلاعات خود را تغییر دهید و به روز سازید. هیچ مدل چاپ شده‌ای تا این حد انعطاف پذیر نیست. صفحات سایت شما كاتالوگهای تمام رنگی آن لاین ثابت هستند كه در طول زمان به روز می‌شود. 
13- سنجش تولیدات و خدمات جدید بازار (بررسی بازار )
با توجه به دلایل ذكر شده در بالا،‌ همه هزینه های ارائه و عرضه یك محصول جدید را می‌دانیم. تبلیغات، تبلیغات، تبلیغات. هزینه بالا، هزینه بالا، هزینه بالا. اگر به وب بروید و بدانید كه از كسانی كه صفحه شما را بازدید می‌كنند چه انتظاری دارید، آنها ارزان ترین بازار برای شما محسوب می‌شوند. آنها این امكان را برای شما فراهم می‌سازند تا بدانید كه نسبت به بازارهای دیگر، كالای شما چگونه می‌تواند سریعتر،‌ آسانتر و ارزانتر عرضه شود در خصوص هزینه یك صفحه یا دو برنامه وب، می‌توانید ازیك توپ كریستالی برای نشان دادن محصولات یا خدمات خود در بازار استفاده كنید.
14- دستیابی به یك بازار خاص
شما ممكن است تصور كنید كه اینترنت یك محیط مناسب برای تولیدات هنری یا آموزش پرواز نیست. خوب،‌ دوباره فكر كنید. با وجود میلیونها كاربر شبكه و نت، حتی گروههای خاص ذكر شده نیز به تعداد زیاد در اینترنت عرضه می‌شوند. از آنجا كه شبكه دارای چندین برنامه جستجوی مناسب است، گروههای علاقه مند می‌توانند شما یا رقبای شما را پیدا كنند. 
15- سرویس دهی به بازار محلی
ما در خصوص توانایی در ارائه خدمات جهانی از طریق صفحه وب صحبت می‌كنیم. در هر كجا باشید احتمالا به اندازه كافی مصرف كننده محلی وجود دارد كه به وب دسترسی داشته باشد،‌ آنگاه بازاریابی وب شما ارزشمند خواهد شد. بعضی رستورانهای محلی حتی از طریق وب یا اینترنت رزرو می‌كنند. شما می‌توانید بدون درنظر گرفتن این موضوع كه بازار شما در كجا واقع شده،‌ از شبكه برای ارائه قیمتهای خرده فروشی استفاده كنید.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی،     | نظرات()

مشكلات و عوامل كلیدی موفقیت تجارت الكترونیك

تجارت الکترونیک خرید، فروش، بازاریابی و سرویس دهی در رابطه با محصولات و خدمات بر روی شبکه های کامپیوتری می باشد . تجارت الکترونیک یکی از عوامل کاربردی در کسب و کار الکترونیک میباشد که در تراکنش های تجاری ابكار می رود . تجارت الکترونیک هدایت کننده ارتباطات کسب و کار های تجاری و مدیریت بواسطه طرق الکترونیکی است. همانند تبادل الکترونیکی داده ها و سیستم های جمع آوری خودکار داده . تجارت الکترونیکی با انتقال الکترونیکی داده ها بین صاحبان کسب و کار ارتباط دارد.

تاریخچه توسعه تجارت الکترونیکی
معنی اصطلاح تجارت الکترونیک در طول سالیان تغییر یافته است. در آغاز تجارت الکترونیک برای ایجاد تسهیل در تراکنشهای تجاری الکترونیکی و به صورت فناوری هایی همچون تبادل الکترونیکی داده ها مطرح گردید که از جمله موارد کاربردی آن ارسال اسناد تجاری مثل سفارشات و یا فاکتورهای فروش قابل ذکر هستند.  امروزه تجارت الکترونیک شامل چیزهایی است که شاید بهتر باشد آن را با اصطلاح تجارت وبی نامگذاری کنیم. خرید کالا ها و خدمات بر روی وب گسترده جهانی بواسطه سرور های امن با کارتهای خرید الکترونیکی و سرویس های پرداخت الکترونیکی مثل کارتهای اعتباری از جمله مواردی هستند که به واسطه تحولات اخیر ایجاد شده در تجارت الکترونیکی ایجاد شده اند.

عوامل کلیدی موفقیت در تجارت الکترونیک
چندین عامل کلیدی بسیار مهم برای موفقیت در هر فعالیت مربوط به تجارت الکترونیکی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:
1- خلق ارزش برای مشتری : این کار می تواند با ارائه یک محصول که برای مشتریان بالقوه جذاب باشد و در بازار رقابتی قابل توجه باشد صورت گیرد.
2- ارائه خدمات منحصر به فرد
3- ترغیب و تشویق برای خرید و بازگشت مجدد به سایت: این کار می تواند با حربه های خاصی همچون ارائه تخفیف، اختصاص کوپن خرید، برنامه های تبلیغاتی و... صورت گیرد.
4- آماده کردن یک سایت جذاب: برای این کار باید دقت و سلیقه لازم را در به کار بردن رنگها، تصاویر، تصاویر متحرک، فایلهای گرافیکی، قلم ها و درصد فضای خالی داشته باشید.
5- ایجاد انجمن های مجازی: این کار می تواند با راه اندازی اتاق های چت، بخش ارسال نظرات، تالارهای گفتگو و... انجام شود.
6- ایجاد امنیت و اعتماد: این کار می تواند با در اختیار داشتن سرور های موازی، فناوری های شکست ناپذیر، پنهان سازی اطلاعات و دیواره های آتش قوی صورت گیرد.
7- توجه همه جانبه به امر ارتباط با مشتریان: برای این کار باید مطمئن شوید که همه کارمندان، مدیران و حتی شرکای تجاری شما دید کاملی و مشابهی نسبت به مشتری دارند.
8- خود مشتریان پر از تجربیات گوناگون هستند. شما می توانید از طریق هر یک از ایمیل ها و نظرات و انتقادات آنها تجربیات گرانقدر و البته رایگانی را کسب کنید.
9- ساده و موثر کردن جریان کسب و کار: این کار می تواند از طریق باز مهندسی فرایندهای کسب و کار و بهره گیری از ابزارهای فناوری اطلاعات صورت پذیرد.
10- اجازه دهید مشتریانتان به یکدیگر کمک کنند: این کار می تواند با راه اندازی یک سایت خودگردان و بدون نیاز به هیچ رسیدگی ای صورت پذیرد.
11- به مشتریان کمک کنید تا کارشان را انجام دهند: این کار می تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعات قابل مقایسه زیاد و امکانات جستجوی مناسب صورت پذیرد.
12- سعی کنید یک طرح و مدل اساسی و بدون عیب برای کسب و کار خود طراحی کنید.
13- سازمان خود را همیشه در حالت آماده باش نگه دارید و به اندازه کافی آمادگی داشته باشید تا در مقابل تغییرات محیط سریع عکس العمل نشان دهید.

مشکلات تجارت الکترونیک
اگر فاکتور های بالا برای تهیه یک استراتژی کلی تجارت الکترونیک قابل استفاده باشد باز هم با مشکلاتی مواجه خواهیم بود. این مشکلات عبارتند از : 
1- عدم موفقیت در درک مشتریان ، چرا مشتریان خرید می کنند و چگونه خرید می کنند . گاهی اوقات یک محصول با ارزش بالا می تواند به خاطر عدم درک صحیح انگیزه ها و انتطارات مشتریان جایگاه خود را در بازار از دست بدهد. این گونه موارد با بررسی و تحقیقات بازاریابی قابل جلوگیری است.
2- عدم موفقیت در موقعیت های رقابتی. شما باید قادر باشید مدل های کسب و کار را در جهت تداوم و به دست آورن موفقیت در بازار رقابتی پیاده سازی کنید. آیا آمادگی رقابت با شرکت آمازون را دارید؟ این گونه مشکلات می تواند با توجه به رقبا، ابتکار شما، تحقیقات بازار کمتر شود.
3- توانایی پیش بینی فعل و انفعالات محیطی: رقبا چه خواهند کرد؟ آیا آنها نام تجاری یا وب سایتهایی را برای پیروزی در بازار مطرح خواهند کرد. آیا آنها نسبت به سرویس هایی که ارائه می کنند پشتیبیانی لازم را ارائه می کنند؟ آیا آنها در سایت های شما اقدامات خرابکارانه خواهند کرد؟ آیا جنگ قیمت به راه خواهند انداخت؟ دولتها چه نقشی خواهند داشت؟ تمام این سوالات می تواند با توجه همه جانبه و ایجاد سیستمی در جهت بررسی اجمالی تغییرات محیطی پاسخ داده شود.
4- برآورد های فراتر از توانمندی سازمان. آیا نیروها، توان سخت افزاری، توان نرم افزاری و سیستم های پردازش شما می توانند استراتژی جدیدی را پیاده سازی کنند؟ آیا با استخدام کارمندان و گزینش شیوه های مدیریتی احتمال شکست وجود دارد؟ این مورد می تواند با برنامه ریزی کامل برای منابع سازمانی و آموزش دقیق کارکنان حل شود.
5-عدم موفقیت در هماهنگ سازی. این مشکل می تواند با طراحی یک ساختار سازمانی همه جانبه نگر، مسئولیت ساز و قابل انعطاف حل شود.
6-عم موفقیت در پیدا کردن کارمندان مناسب
7-عدم موفقیت در پیدا کردن مدیران مناسب
8-عدم تخمین صحیح زمان مورد نیاز. اقدام به پیاده سازی سیستم تجارت الکترونیک برای سازمان به زمان و پول قابل توجهی نیاز دارد و عدم توجه صحیح به زمان و رعیت ترتیب مناسب در برنامه ها می تواند هزینه های قابل توجهی به همراه داشته باشد. که می تواند با لحاظ کردن زمان های احتمالی این هزینه ها را کاهش داد.
9-عدم موفقیت در حرکت در مسیر برنامه. این مشکل را می توان با محک زدن، برجسته کردن، پیگیری اختلافات و مشکلات و جریمه اقدامات اشتباه و تشویق اقدامات درست و بالابردن شفافیت کار حل کرد.

محصول مناسب : مسلماً یک سری از محصولات و خدمات برای فروش آنلاین مناسب هستند و برخی دیگر برای فروش معمولی. به طور کلی بهترین شرکتهای مجازی آنهایی هستند که محصولات دیجیتالی توزیع می کنند که شامل منابع اطلاعات، بازیابی و تغییر و تبدیل، موسیقی، فیلم، آموزش، ارتباطات، نرم افزار، عکس و تراکنش های تجاری می باشد. نمونه هایی از اینگونه شرکتها عبارتند از:Schwab, Google eBay, Paypal, Egghead, and Morpheus
برخی از محصولات و خدمات غیر دیجیتال وجود دارند که توجه به آنها می تواند برای بازاریابان مجازی موفقیت آمیز باشد. این ها کالاهایی هستند که نسبت و به وزنشان ارزش مالی بالایی دارند یا اغلب توسط افرادی که در نقاط دور دست قرار دارند خریده می شوند و یا عموماً قابل خرید در زمان تعطیلی شرکت هستند.
محصولاتی که برای تجارت الکترونیکی مناسب نیستند شامل محصولاتی است که نسبت ارزش آنها در مقابل وزنشان پایین است. محصولاتی که دارای بو ، مزه یا مولفه لمس کردن هستند، محصولاتی که نیاز به پرو کردن دارند یا رنگ در انتخابشان اهمیت دارد.

پذیرش تجارت الکترونیک : برخلاف آنچه که در باور عمومی وجود دارد شیوه های کسب و کار در تجارت الکترونیک بسیار آهسته تر مورد توجه و پذیرش مشتریان قرار می گیرد. خرید الکترونیکی به دلایل زیر بسیار کند مورد استقبال شرکتهایی قرار گرفته است که قابلیت تجارت به شیوه الکترونیکی را داشته اند.
نگرانی از امنیت. بسیاری از مردم به دلیل دزدی و کلاهبرداری های موجود در اینترنت مایل به استفاده از کارتهای اعتباری نیستند.
مشکلات دسترسی به خصوص در کشورها و خانواده های فقیر. ضریب نفوذ پایین رایانه و اینترنت از جمله مواردی هستند که به شدت پتانسیل های توسعه تجارت الکترونیک را کاهش می دهند.
مسئله خرید یک ریشه اجتماعی دارد. بسیاری از مردم از صحبت کردن با فروشنده و چانه زدن بر سر قیمت و مشاهده کالای مورد نظرشان لذت می برند.
مدیریت روابط با مشتریان  : تشریح اهداف مدیریت روابط با مشتریان( CRM ) به یک شرکت امکان ارائه خدمات بهتر را می دهد. CRM واسطه مشتریان برای آشنا شدن و بهره گیری از فرآیندهای خودکار خدمات قابل اطمینان است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: نقش فناوری اطلاعات در كارآفرینی،     | نظرات()

قبل از سرمایه‌گذاری خودمان را بشناسیم

شما باید بدانید که تحمل چه میزان ریسک و نوسانات را در سرمایه‌گذاری‌هایتان دارید.اگر چه دانش مشخصی برای اندازه‌گیری میزان تحمل ریسک افراد وجود ندارد اما می‌توان به یک گفته قدیمی‌ در این مورد اشاره کرد که «اگر امکان خواب راحت از شما گرفته شود، بیش از حد معمول متحمل ریسک شده‌اید.» 

یکی‌دیگر از روش‌های شناخت شخصیت شما، علاقه‌تان به بازی کردن با اعداد و تحقیق درباره سرمایه‌گذاری‌هایتان است. بعضی از سرمایه‌گذاران برای خرید سهام هر شرکتی به داشتن اطلاعات کلی از آن شرکت اکتفا می‌کنند، ولی عده‌ای دیگر عاشق کندوکاو در صورت‌های مالی و ارقام مربوط به فروش و تولید و ریزه‌کاری‌های گزارش‌های حسابرسی هستند.

از آنچه که تا به حال گفته شد توجه دادن شما به این جمله طلایی بود که خوب یا بد بودن هر نوع سرمایه‌گذاری به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد، ولی در حقیقت تفاوت‌های افراد بسیار بیشتر از مواردی است که به آنها اشاره کرده‌ایم. بنابراین همواره در ذهن داشته باشید که افراد بازار را مثل شما نمی‌بینند، آنها از زوایای مختلفی به بازار نگاه می‌کنند، مشاوره‌ ها و راهنمایی‌ های آن مهم و مفید است اما فقط نشان دهنده تحلیل صرفا علمی‌ آنها نیست بلکه ده‌ ها عامل مختلف که فقط و فقط مربوط به خود او است در اظهار نظرهایش تاثیر دارند و شما باید نتیجه‌ گیری خودتان را بکنید.

شما می‌توانید برای شناخت میزان تحمل خودتان از احتمال وقوع نوسانات در سرمایه‌گذاری‌هایتان با مبلغ کمی‌شروع کرده و با بازار دست‌ و پنجه نرم کنید و یا با مقداری پول فرضی سرمایه‌گذاری‌های مجازی انجام دهید، مثلا با ده‌ میلیون تومان فرضی شروع کرده و اقدام به خرید و فروش سهام برای یک دوره مشخص بکنید تا در آخر دوره میزان سود و زیان شما مشخص شود. هر چند که به نظر می‌رسد چیزی بهتر از تحمل ریسک‌های یک سرمایه‌گذاری واقعی ویژگی‌های شخصیتی شما را نمایان نخواهدکرد.

جمله طلایی زیر را همیشه به‌خاطر داشته باشیم:

« موفقیت شما در امر سرمایه‌گذاری بستگی به این دارد که استراتژی‌های سرمایه‌گذاری شما چه میزان با ویژگی‌های شخصیتی شما منطبق است .»

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 15 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

مقاله : بررسی نقش عوامل سازمانی در افزایش کارآفرینی شرکت های صنعتی کوچک

چكیده :

کارآفرینی یک واژه فراگیر است که هم سازمان ها و هم افراد را دربر می گیرد. به این منظور که نمی توان سازمانی را کارآفرین در نظر گرفت که کارکنان و مدیران آن نتواسته باشند توانمندی های خود را شناسایی و با استفاده از فهم محیطی ایجاد شده خلاقیت های فردی را پرورش داده باشند. به این ترتیب نگریستن به این مفهوم در خلا نمی تواند کمکی به گسترش آن در سازمان های امروزی کنند. شرکت های صنعتی کوچک برای تبدیل به یک بخش سودآور ناچارند که از تمامی ظرفیت های خود استفاده نمایند و به نظر می رسد این مساله مهم تنها در سایه کارآفرینی سازمانی امکان پذیر باشد.
تحقیق حاضر با هدف بررسی و ارزیابی نقش عوامل مرتبط با مدیریت، ساختار سازمانی، ابعاد استراتژیکی، سیستم مالی و بودجه، نظام ارزیابی عملکرد و ابعاد فرهنگی در شرکت های صنعتی کوچک، سعی در تعیین اهمیت هر یک از این عناصر و رتبه بندی تاثیر آنها در ایجاد ساختاری کارآفرین دارد. به این منظور 25 شرکت صنعتی در شهرک های صنعتی با روش علی - مقایسه ای مورد مطالعه قرار گرفتند که با استفاده از روش های آماری تی مستقل، دوجمله ای و تحلیل واریانس فریدمن و روش های توصیفی داده های به دست آمده تحلیل شد.
نتایج تحقیق نشان داد که میزان برخورداری مدیران از مهارت های مدیریتی سه گانه، نوع سیستم بودجه ریزی، نظام ارزیابی عملکرد و ابعاد فرهنگی شرکت های کارآفرین با شرکت های غیر کارآفرین به صورت معناداری متفاوت است، اما این تفاوت در دیگر متغیرهای ساختاری ( رسمیت و تمرکز ) و ابعاد استراتژیکی ( تعیین اهداف و سیاست های اجرایی ) مشاهده نشد. یافته های دیگر نشان داد که شرکت های کارآفرین به طور معناداری از لحاظ ساختاری پیچیده تر از شرکت های غیر کارآفرین هستند. همچنین شرکت های کارآفرین نسبت به شرکت های غیر کارآفرین در تدوین ماموریت های سازمانی بهتر عمل می کنند.

فرهاد وفایی و رضا شافعی ، استادیاران گروه مدیریت بازرگانی دانشگاه كردستان 

برای دانلود كلیك نمایید . 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : استراتژی های مدیریتی و رویکرد زنان کارآفرین ایرانی به موفقیت

چكیده :

کارآفرینی در ایران پدیده جدیدی است و مطالعات بسیار محدودی در این زمینه خصوصا در رابطه با موضوع کارآفرینی زنان انجام شده است. علی رغم اینکه اخیرا شاهد افزایش علاقه مندی زنان ایرانی به داشتن مشارکت اقتصادی و اجتماعی و خصوصا تحصیلات عالی هستیم، ولی در بهره مندی از مشارکت آنان در امور اقتصادی جامعه با مشکلاتی مواجهیمم.
از سوی دیگر، استراتژیهای متفاوت زنان و مردان کارآفرین در راه اندازی و مدیریت کسب و کار و رویکرد متفاوت آنان به موفقیت، منشا تفاوتهایی در کسب و کارهای آنان می باشد.
لذا به منظور دریافت شناختی کلی از زنان کارآفرین تحصیلکرده دانشگاهی و کسب و کارهای آنان، همچنین شناسایی عوامل موثر در راه اندازی موفق کسب و کارهای کارآفرینانه توسط این زنان، مطالعه ای وسیع و ملی در جامعه زنان کارآفرین تحصیل کرده دانشگاهی ایران با استفاده از پرسشنامه ای که بدین منظور طراحی و با نظر خبرگان کارآفرینی و انجام پیش آزمون، اصلاح گردید، انجام گرفت. این مقاله به بیان قسمتی از نتایج این مطالعه در ارتباط با استراتژیها و رویکرد زنان کارآفرین دانشگاهی به موفقیت می پردازد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که زنان کارآفرین ایرانی، با برنامه ریزی و با هدف ارایه محصولات و خدماتی با کیفیت بهتر، کسب و کار خود را راه اندازی می کنند و داشتن برنامه کسب و کار، نقش مهمی در راه اندازی موفق کسب و کار آنان دارد. همنچنین زنان کارآفرین ایرانی، موفقیت خود را در درجه اول در رسیدن به رضایت شخصی و اثبات شایستگیهای خود و سپس در سودآوری می دانند.

دكتر زهرا آراستی ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران ، دانش آموخته دانشگاه تولون فرانسه در رشته مدیریت كارآفرینی 

دكتر محمد رضا اكبری ، دانشیار دانشگاه شریف و دانش آموخته مهندسی صنایع در مقطع دكتری از فرانسه

برای دانلود مطلب كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 14 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

كار در كنار زندگی ( كار از روی عشق و علاقه )

مارك البیون در كتاب خود تحت عنوان « ساختن زندگی و امرار معاش » ، درباره یك مطالعه آشكار كننده از سوداگرانی می نویسد كه دو مسیر كاملا متفاوت را پس از فراغت از تحصیل دانشگاهی طی كرده اند .
وی چنین بیان می كند : یك بررسی از فارغ التحصیلان دانشكده بازرگانی، سابقه 1500 نفر را از سال 1960 تا سال 1980 مورد مطالعه قرار داده است. در آغاز، فارغ التحصیلان به دو گروه تقسیم شدند.

گروه اول : كسانی بودند كه گفته بودند می خواستند اول پول درآورند تا بعداً هر كار خواستند بكنند. یعنی اول مشكلات مالی خود را حل و فصل كنند، بعداً به امور دیگر زندگی بپردازند.
گروه دوم : شامل كسانی بودند كه ابتدا به دنبال علاقه واقعی خود بودند و اطمینان داشتند كه پول عاقبت خود به دنبال آن می آید.

نتایج جالب تحقیق از درصد گروه ها :
 از 1500 فارغ التحصیل در مطالعه مورد نظر، كسانی كه در گروه اول « اول پول » بودند 83 درصدكل یا 1245 نفر را تشكیل می دادند. گروه دوم « اول علاقه واقعی» یعنی خطر پذیرها ( ریسك پذیرها ) جمعاً 17 درصد یا 255 نفر بودند . پس از بیست سال 101 نفر میلیونر در كل این دو گروه به وجود امده بود كه یك نفر از گروه اول و 100 نفر از گروه دوم بودند …

شرح حکایت:
کاری را باید انتخاب کنیم که عشق ، علاقه و تفریح ما باشد.
کار اگر صرفاً برای انجام وظیفه باشد و درآمد پول، خسته کننده می شود. کم و زیاد شدن درآمد روی نحوه کارکردن تاثیر خواهد گذاشت. اگر کار از روی علاقه و عشق باشد درآمد هم به دنبال خواهد داشت.

نوشته شده در تاریخ جمعه 12 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مطالب مدیریتی و جالب،     | نظرات()

شش كلمه مهم و ویژه در كارآفرینی

زمانی كه شما به عنوان یك كارآفرین فعالیت خود را شروع می كنید ، كمی كه جلو می‌روید با چالش‌هایی برخورد می كنید كه حسابی كلافتان می‌كنند و حسابی پریشان می‌شوید. این حالت طبیعی و عادی است و هر كارآفرینی در مرحله‌ای از كارش با آن مواجه می‌شود. گاهی اوضاع آنقدر دشوار است كه اصلاً پشیمان می‌شوید و به خود لعنت می‌فرستید كه اصلاً چرا دست به كارآفرینی زده‌ اید! به خود می‌گویید كه فقط یك آرزو دارم. می‌خواهم كارمند كسی باشم.
من نشستم و فكر كردم كه من به عنوان یك كارآفرین چه چیزهایی را ارزش می‌دانم و چه چیزهایی در كار و زندگی شخصی برایم مهم هستند. پس از قدری تامل شش مورد پیدا كردم كه همه آن‌ها با حرف F شروع می‌شوند. پس از این كلمه به این لغات توجه كردم و در كار و زندگیم آنها را لحاظ نمودم، توانستم ازدواج كنم، به فرزندان و همسرم عشق بورزم و در عین حال كسب و كاری موفق هم خلق كنم. امیدوارم این شش لغت به شما هم كمك كنند.

1- ایمان (Faith ). من به خودم،‌ توانایی‌هایم و كارم ایمان داشته آنها را به تمامی باور دارم. علاوه بر این ایمان دارم كه برای موفقیت حتی در لحظات دشوار و پیچیده هم ابزار مورد نیاز را در دست دارم. اگر به هدفتان، خودتان و كسب و كارتان ایمان نداشته باشید، چطور می‌خواهید موفق شوید؟

2- خانواده (Family) ، همسر و دو دخترم تمامی زندگی من هستند و شروع یك كسب و كار مستقل باعث شد كه من بیشتر به آنها توجه كنم و در مركز زندگیم قرار گیرند. من سخت كار می‌كنم ولی با وجود این سه نفر كار و تلاشم هدفمند شده است.

3- دوستان ( Friends ). هیچ كارآفرینی نمی‌تواند به تنهایی موفق شود. تمامی شركت‌هایی كه در لیست ثروتمندترین‌های مجله Fortune قرار می‌گیرند، هیئت مدیره دارند و هرگز رئیس شركت به تنهایی تصمیم نمی‌یگرد. یك كارآفرین دوستان زیادی دارد. وقتی هیچ كس نمی‌خواهد حرفتان را گوش كند یا كالا و ایده شما را ببیند، دوستان شما این كار را می‌كنند و علاوه بر این هنگامی كه دچار مشكل شده‌اید و كار و كاسبیتان كساد شده، این دوستان بدون هیچ چشمداشت مالی، به شما مشاوره می‌دهند. 

4- مسایل مالی (Finances ). بیایید روراست باشیم و به این مقوله جدی هم بپردازیم. بیشتر ما كارآفرینان چون می‌خواهیم بیشتر پول دربیاوریم، از وظیفه كارمند بودن استعفا می‌دهیم و كسب و كاری از خودمان راه می‌اندازیم. اما باید توجه كنیم كه پول درآوردن كار راحتی نیست و موانع بسیاری سر راه وجود دارند. اگر به این لغت چهارم توجه داریم باید از خود بپرسیم : «امسال چقدر می‌خواهم پول در بیاورم؟» نمی‌توان هیچ پاسخی به این سوال داد بلكه باید پرسش دیگری پرسید : «چقدر می‌خواهم تلاش كنم و اصلاً چقدر كارم را دوست دارم؟»

5- تمركز (Focus ). خیلی قشنگ و خوشایند است كه دیگران بگویند كه فلانی یك كسب و كار از خودش دارد و آقا رئیس خودش است. اما تعیین هدف به تنهایی كافی نیست. مهم اینست كه این اراده و خواسته به عمل درآید و موفقیت خلق كند. باید به كارتان بچسبید و با تمام توان كار كنید. حتی در مواقع سختی و دشواری كه با تنش و چالش روبرو هستید هم تمامی قوایتان را بر این كار متمركز نمایید.

6- آزادی (Freedom ) . در اصل این بهترین و زیباترین هدیه‌ایست كه كارآفرینانی به خالق آن می‌دهد. اما به یاد داشته باشید كه این F آخر در صورتی نوشته می‌شود كه آن پنج F قبلی به درستی محقق شوند. بسیاری در جستجوی همین آزادی،‌ كارفرمایشان را ترك كرده به كارآفرینی روی می‌آورند اما نمی‌دانند كه ارزش‌هایشان كدام‌ها هستند و همین‌طور گیج و بی‌هدف كار می‌كنند كه مسلماً موفقیتی در پی نخواهد داشت. صد البته كه این شش لغت تمامی ارزش‌های كارآفرینی نیستند اما اگر در وضعیت گیج‌كننده و دشواری قرار گرفتید، یادآوری این شش F به شما كمك خواهد كرد تا بدانید كه اولویت‌های توجه در این لحظات چه چیزهایی هستند.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: كارآفرینی،     | نظرات()

مقاله : تحلیل رابطه و تأثیر سرمایه اجتماعی بر كارآفرینی سازمانی (مطالعه موردی در گروه صنعتی سدید)

چكیده 

كارآفرینی از دید دانشمندان علوم اجتماعی،‏ فرآیندی است كه در شبكه متغیری از روابط اجتماعی واقع شده است. این روابط اجتماعی می‌تواند رابطه كارآفرین با منابع و فرصت‌ها را محدود یا تسهیل نماید. اكثر تحقیقات صورت گرفته در مورد كارآفرینی سازمانی،‏ از نوع تعیین ویژگی‌های شخصیتی كارآفرینان بوده و توجه به شبكه روابط اجتماعی یا سرمایه اجتماعی نادیده گرفته شده است. در عین حال،‏ امروزه نگاه جدی به مقوله كارآفرینی در سازمان های صنعتی وجود ندارد. این امر می‌تواند ناشی از دلایل مختلف از جمله نادیده گرفتن روابط و شبكه های اجتماعی باشد. از این رو هدف اصلی این مقاله بررسی رابطه و تاثیر سرمایه اجتماعی و ابعاد آن با كارآفرینی سازمانی است. جهت دستیابی به این هدف،‏ فرضیه اصلی به صورت وجود رابطه معنی داری بین سرمایه اجتماعی و كارآفرینی سازمانی و مبتنی بر مدل مفهومی تعریف شد.

دكتر رحمت الله قلی پور ، استادیار دانشكده مدیریت پردیس قم دانشگاه تهران

دكتر مهرداد مدهوشی ، دانشیار دانشكده علوم اقتصادی دانشگاه مازنداران

وحید جعفریان كارشناس ، ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه مازندران 

برای دانلود متن كامل مقاله جهت دانلود كلیك نمایید .

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()

مقاله : موضوع كارآفرینی به عنوان یك حوزه علمی

چكیده 

هر حوزه علمی نوظهوری با چالش تشریح موضوع متمایز و قلمرو نظری – مفهومی منحصر به فرد خود یا به بیان دیگر هویت علمی مواجه است. وجه تمایز حوزه های علمی در موضوع آن ها نهفته بوده و کارآفرینی نیز به عنوان یک حوزه علمی نوظهور از این قاعده مستثنی نبوده و در جهت نیل به یک هویت علمی متمایز، ناگزیر به عبور از چالش تعریف موضوع خود به عنوان یکی از الزامات بنیادین فعالیت های هویت آفرینی است. تعریف موضوع کارآفرینی به عنوان یک حوزه علمی زمینه وبستر لازم را جهت سامان دهی به فعالیت های آموزشی، پژوهشی و مشاوره آن به خوبی فراهم می کند. وحدت بخشی به فعالیت ها به ویژه یکپارچه سازی آموزش ها و پژوهش های پراکنده بر محور موضوع کارآفرینی موجب تسریع در رشد و توسعه کارآفرینی به عنوان یک حوزه علمی نوظهور می شود. این نوشتار دیدگاه های مختلف را درباره موضوع کارآفرینی به عنوان یک حوزه نوظهور علمی برسی نموده، سپس فرصت را با نگاه فرآیندی بر اساس منطق و استدلال قابل پذیرش همگانی به عنوان موضوع متمایز و یکپارچه ساز نظریه های و چارچوب ها و در عین حال بسیار با اهمیت برای دنیای پویای معاصر ارایه می نماید. در این نوشتار جهت بررسی ونیل به هدف از روش ترکیبی استفاده می شود.

قنبر محمدی الیاسی ، استادیار دانشكده كارآفرینی دانشگاه تهران 

برای دریافت متن كامل مقاله برای دانلود كلیك نمایید . 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 خرداد 1391    | توسط: محمد خلیفه پور    | طبقه بندی: مقالات کارآفرینی و مدیریت،     | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات